Małopolskie: za pół roku decyzja ws. kopalni w Trzebini

Za blisko pół roku niemiecka firma Ichor Coal, zajmująca się wydobyciem węgla, podejmie decyzję, czy odbuduje zlikwidowaną 12 lat temu Kopalnię Węgla Kamiennego Siersza w Trzebini (Małopolskie) - poinformował we wtorek, 12 lutego, rzecznik urzędu miasta Robert Siwek.

W ostatnich dniach na zaproszenie burmistrza Trzebini Stanisława Szczurka z wizytą w tym mieście przebywał Heinz Schernikau, prezes i współwłaściciel międzynarodowej spółki Ichor Coal oraz przedstawiciele firmy konsultingowej, która na potrzeby inwestora przygotowuje analizy dotyczące planowanego przedsięwzięcia.

Według przedstawionych podczas roboczego spotkania deklaracji, w kwietniu tego roku winny zostać opracowane analizy dotyczące planowanej inwestycji i wówczas zostaną one przedstawione zarządowi spółki.

Prezes Ichor Coal zapowiedział, że jeżeli analizy wykażą ekonomiczną racjonalność projektu, to spółka podejmie zadanie, jakim będzie ponowne uruchomienie kopalni węgla kamiennego w Trzebini. Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zapaść za około pół roku.

Burmistrz Trzebini oraz przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Ścigaj zadeklarowali, iż będą wspierali inwestora w jego dalszych działaniach, zmierzających do reaktywacji przemysłu węglowego w tej gminie.

- Trzebinia to gmina z dużymi tradycjami górniczymi, jest tu więc duże poparcie i sentyment wśród mieszkańców dla tej gałęzi przemysłu wydobywczego - zaznaczył Siwek.

Według wstępnych analiz niemiecki inwestor chciałby zagospodarować pod budowę nowego zakładu około 10-12 hektarów terenu po dawnej kopalni. Rozważana jest również możliwość ponownego wykorzystania dawnej podziemnej magistrali węglowej, prowadzącej z wnętrza byłej kopalni do pobliskiej elektrowni "Siersza". W przyszłej kopalni na pracę mogłoby liczyć ok. 1 tys. osób.

Niemiecki inwestor zainteresowany odbudową sierszańskiej kopalni działa na kilku kontynentach. Posiada kilkanaście kopalń węgla kamiennego w różnych państwach oraz rozwinięty system jego dystrybucji. Spółka chce również uruchomić dwa zakłady górnicze w Polsce.

Według mapy geologiczno-gospodarczo-sozologicznej, opracowanej w 2001 roku na zlecenie Gminy Trzebinia przez naukowców z krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, w rejonie Trzebini wciąż zalega pod ziemią około 227 mln ton węgla kamiennego.

Sierszańskie złoża węglowe zostały dobrze rozpoznane, a ich zasobność została oszacowana na podstawie 986 odwiertów badawczych, wykonanych w latach 1939-1992 zarówno z powierzchni ziemi, jak i z wnętrza byłej kopalni. Do głębokości 1000 metrów zasoby złoża "Siersza" oraz "Siersza - obszar rezerwowy" są ulokowane w 14 pokładach. Średnia grubość pokładów to około 3,5 metra, ale rozpoznano również pokład o miąższości wynoszącej 9 metrów. Średnia kaloryczność węgli z sierszańskich złóż wynosi około 24,5 MJ/kg. (PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Konferencja związkowców pod siedzibą JSW. Zarząd odpowiada i zapowiada program naprawczy

Sytuacja finansowa JSW była tematem konferencji zorganizowanej w piątek 26 czerwca pod siedzibą spółki przez reprezentatywne związki zawodowe. W odpowiedzi na stanowisko strony społecznej zarząd spółki zapewnił, że priorytetem pozostaje utrzymanie płynności finansowej oraz ochrona miejsc pracy.

Strategia dla ciepłownictwa: OZE do 52 proc., magazyny energii i 200 mld zł na transformację

Projekt Strategii Transformacji Ciepłownictwa do 2040 r. autorstwa Ministerstwa Energii zakłada do 52,2 proc. udziału OZE w ciepłownictwie systemowym, do 576 GWh pojemności magazynów ciepła w systemach ciepłowniczych i do 100 proc. ciepła systemowego ze źródeł nisko i bezemisyjnych - podał resort.

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.

Restrukturyzacja i szukanie pieniędzy. Prezes JSW o planie na przetrwanie

Sytuacja jest coraz trudniejsza, a otoczenie rynkowe, w którym funkcjonujemy, nadal nam nie sprzyja – mówi Bogusław Oleksy, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w rozmowie z portalem WNP. – Za rok o tej porze (…) powinniśmy znaleźć się w bardziej stabilnej sytuacji operacyjnej i finansowej – dodał.