LNG: to opóźnienie nie zagraża kontraktowi z Katarem

fot: Andrzej Bęben/ARC

Kontrakt jest także monitorowany przez stronę katarską; raz na kwartał jest audyt ze strony katarskiej. Jesteśmy w dobrym, prawdziwym i rzetelnym dialogu - poinformował Włodzimierz Karpiński

fot: Andrzej Bęben/ARC

Opóźnienie budowy terminalu LNG nie zagraża kontraktowi katarskiemu - powiedział w środę (18 września) dziennikarzom minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Dodał, że resort ma jednak plany awaryjne, a strona katarska monitoruje kontrakt.

Karpiński, pytany przez dziennikarzy podczas spotkania na GPW, czy w związku z opóźnieniem budowy terminalu LNG należy się spodziewać renegocjacji kontraktu katarskiego, przypomniał, że budowa terminalu LNG ma być skończona do końca 2014 r.

- W związku z powyższym nie zagraża to kontraktowi. Ale oczywiście mamy przygotowane plany awaryjne, które są realizowane ze wszystkimi interesariuszami, którzy są udziałowcami tego projektu, budowy i kontraktacji - powiedział.

Podkreślił, że Polska chce rozwijać stosunki handlowe i gospodarcze z Katarem.

- Kontrakt jest także monitorowany przez stronę katarską; raz na kwartał jest audyt ze strony katarskiej. Jesteśmy w dobrym, prawdziwym i rzetelnym dialogu - poinformował Karpiński.

W ubiegłym tygodniu spółka Polskie LNG i budujące terminal konsorcjum Saipem-Techint-PBG podpisały aneks do kontraktu, zgodnie z którym terminal LNG w Świnoujściu będzie gotowy do eksploatacji do końca 2014 r. Jednocześnie wartość kontraktu wzrosła o 67,5 mln euro.

Dotychczasowa umowa przewidywała oddanie terminalu do eksploatacji 30 czerwca 2014 r., ale od dłuższego czasu wiadomo było, że termin ten odsunie się w czasie, m.in. z powodu ostrego kryzysu branży budowlanej i bankructw wykonawców inwestycji w 2012 r. W kwietniu wiceminister skarbu Paweł Tamborski mówił o 2-4 miesiącach opóźnienia w budowie.

Jak podało Polskie LNG, spółce udało się uzyskać bezpieczne rozwiązanie, bowiem moment oddania terminalu do eksploatacji do końca 2014 r. mieści się w przedziale czasowym, w którym - zgodnie z kontaktem na dostawy skroplonego gazu z Kataru - PGNiG musi odebrać pierwszy transport surowca.

Terminal LNG w Świnoujściu, którego częścią będą dwa zbiorniki o pojemności 160 tys. m sześc. każdy, pozwoli na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Jest pierwszym tego typu projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Rząd uznał inwestycję za strategiczną./

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.