LNG: Polska i Litwa mogą wspólnie negocjować zakupy

fot: Krystian Krawczyk

W stolicy Litwy wicepremier Mateusz Morawiecki miał zaplanowane spotkania z premierem tego kraju Algirdasem Butkievicziusem i przedstawicielami firm Lit-Pol oraz Orlen-Lietuva

fot: Krystian Krawczyk

Polska i Litwa, które mają terminale w Świnoujściu i Kłajpedzie, mogą wspólnie negocjować zakupy LNG - mówił (14 grudnia) wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na Litwie będzie rozmawiał o budowie połączenia gazowego Polska-Litwa, by wzmocnić system bezpieczeństwa energetycznego obu krajów.

- Teraz, gdy mamy dwa terminale, możemy wspólnie negocjować zakupy gazu. Litwa już w tej chwili prowadzi zakupy gazu LNG. Warto jest wspólnie negocjować, bo zawsze są to wyższe wolumeny i lepsze ceny (...) każde 10 dolarów na 1000 metrów sześciennych gazu to bardzo dużo pieniędzy - powiedział Morawiecki dziennikarzom w drodze do Wilna.

W stolicy Litwy miał zaplanowane spotkania z premierem tego kraju Algirdasem Butkievicziusem i przedstawicielami firm Lit-Pol oraz Orlen-Lietuva.

- Uważam, że zużycie gazu może rosnąć. Dzisiaj zużywamy około 15 mld (metrów sześciennych). Jeżeli będziemy zwiększać zużycie, to warto myśleć o zwiększeniu (mocy) terminala w Świnoujściu do 7,5 (mld metrów sześciennych) i warto, tak jak zostało zapowiedziane, sprawdzić (...) zasadność budowy nowego terminalu. Na pewno bardzo poważnie to rozważymy - zaznaczył.

Morawiecki ocenił, że stosunki polsko-litewskie są bardzo ważne.

- Mam nadzieję, że wymiana handlowa (między Polską a Litwą) jeszcze bardziej się ożywi, bo (Litwa) jest jednym z naszych najbliższych partnerów na podobnym poziomie rozwoju do nas. (...) Chciałbym, żebyśmy podwoili naszą wymianę handlową w ciągu najbliższych ośmiu lat i wierzę głęboko, że mamy tutaj korzyści do zaoferowania sobie wzajemnie - zaznaczył.

Ważny punkt wizyty to uroczystość otwarcia polsko-litewskiego połączenia energetycznego, tzw. LitPol Link, pozwalającego na transgraniczny przesył energii elektrycznej. Połączenie uważa się za kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy i pozostałych państw bałtyckich.

Projekt mostu energetycznego Polska - Litwa umożliwi nie tylko wymianę energii z krajami bałtyckimi, domknie też tzw. pierścień bałtycki, czyli ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku. Podniesie więc pewność działania sieci i bezpieczeństwo dostaw, ale da też nowe możliwości handlowe.

Szacowana na 1,8 mld zł inwestycja została uznana przez UE za priorytetową, unijne dofinansowanie wynosi ponad 800 mln zł. Inwestorami połączenia Polska-Litwa są operatorzy systemów przesyłowych obu krajów: PSE i Litgrid.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.