LNG: Polska i Litwa mogą wspólnie negocjować zakupy

fot: Krystian Krawczyk

W stolicy Litwy wicepremier Mateusz Morawiecki miał zaplanowane spotkania z premierem tego kraju Algirdasem Butkievicziusem i przedstawicielami firm Lit-Pol oraz Orlen-Lietuva

fot: Krystian Krawczyk

Polska i Litwa, które mają terminale w Świnoujściu i Kłajpedzie, mogą wspólnie negocjować zakupy LNG - mówił (14 grudnia) wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na Litwie będzie rozmawiał o budowie połączenia gazowego Polska-Litwa, by wzmocnić system bezpieczeństwa energetycznego obu krajów.

- Teraz, gdy mamy dwa terminale, możemy wspólnie negocjować zakupy gazu. Litwa już w tej chwili prowadzi zakupy gazu LNG. Warto jest wspólnie negocjować, bo zawsze są to wyższe wolumeny i lepsze ceny (...) każde 10 dolarów na 1000 metrów sześciennych gazu to bardzo dużo pieniędzy - powiedział Morawiecki dziennikarzom w drodze do Wilna.

W stolicy Litwy miał zaplanowane spotkania z premierem tego kraju Algirdasem Butkievicziusem i przedstawicielami firm Lit-Pol oraz Orlen-Lietuva.

- Uważam, że zużycie gazu może rosnąć. Dzisiaj zużywamy około 15 mld (metrów sześciennych). Jeżeli będziemy zwiększać zużycie, to warto myśleć o zwiększeniu (mocy) terminala w Świnoujściu do 7,5 (mld metrów sześciennych) i warto, tak jak zostało zapowiedziane, sprawdzić (...) zasadność budowy nowego terminalu. Na pewno bardzo poważnie to rozważymy - zaznaczył.

Morawiecki ocenił, że stosunki polsko-litewskie są bardzo ważne.

- Mam nadzieję, że wymiana handlowa (między Polską a Litwą) jeszcze bardziej się ożywi, bo (Litwa) jest jednym z naszych najbliższych partnerów na podobnym poziomie rozwoju do nas. (...) Chciałbym, żebyśmy podwoili naszą wymianę handlową w ciągu najbliższych ośmiu lat i wierzę głęboko, że mamy tutaj korzyści do zaoferowania sobie wzajemnie - zaznaczył.

Ważny punkt wizyty to uroczystość otwarcia polsko-litewskiego połączenia energetycznego, tzw. LitPol Link, pozwalającego na transgraniczny przesył energii elektrycznej. Połączenie uważa się za kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy i pozostałych państw bałtyckich.

Projekt mostu energetycznego Polska - Litwa umożliwi nie tylko wymianę energii z krajami bałtyckimi, domknie też tzw. pierścień bałtycki, czyli ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku. Podniesie więc pewność działania sieci i bezpieczeństwo dostaw, ale da też nowe możliwości handlowe.

Szacowana na 1,8 mld zł inwestycja została uznana przez UE za priorytetową, unijne dofinansowanie wynosi ponad 800 mln zł. Inwestorami połączenia Polska-Litwa są operatorzy systemów przesyłowych obu krajów: PSE i Litgrid.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.