Kultura: koncert kolędowy 170 m pod ziemią

fot: Andrzej Bęben/ARC

Kaplica jest sercem poziomu świętej Barbary, opowiadającego historię patronki górników i dobrym miejscem na kameralne koncerty organowe

fot: Andrzej Bęben/ARC

Zabytkowa kopalnia Guido zaprasza do kaplicy św. Barbary (poziom 170) w Święto Trzech Króli o 19:00 na koncert w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego, wirtuoza organów oraz chóru Cantus Floridus.

Koncert poprzedzi msza św. odprawiona przez kapelana podziemnej kaplicy (wyświęcona została z początkiem grudnia 2015 r.) ks. prałata Stanisława Puchałę.

Kolędy będzie grał, na specjalnie z tej okazji sprowadzonych organach, wirtuoz tego instrumentu Julian Gembalski. Muzyk jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi w niej Katedrę Organów i Muzyki Kościelnej. Warto także wiedzieć, że prof. Gembalski założył Muzeum Organów Śląskich. Zaprojektował także brzmienie, dyspozycję i architekturę organów w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach. We współpracy z francuskimi organmistrzami nadzorował także budowę tego instrumentu. W Archidiecezji Katowickiej jest wizytatorem organów i organistów oraz przewodniczącym Sekcji Budowy Organów Komisji ds. Muzyki Sakralnej.

Od 1995 roku prowadzi regularne koncerty w ramach festiwalu "Muzyka Organowa w Katedrze" na organach Gregora Hradetzki'ego w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Prof. Gembalski nagrał we współpracy z Radiem Katowice kilkanaście płyt z serii "Sound of Silesian Organsˮ.

Świąteczny koncert w kaplicy św. Barbary będzie na żywo transmitowało Polskie Radio Katowice. Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchać takiej muzyki z radia i bezpośrednio w miejscu, w którym jest wykonywana, to dwa różne doznania. Pamiętać należy jednak, że ilość miejsc w małej kapliczce jest ograniczona (rezerwacja pod numerem: 32 271 40 77).

Kaplica została ustanowiona dekretem biskupa gliwickiego Jana Kopca 10 grudnia 2015 r. Jest ona sercem poziomu świętej Barbary, opowiadającego historię patronki górników. Kaplicę wyróżnia nie tylko jej wyjątkowe położenie, ale także walory architektoniczne: surowa cegła, konstrukcje stalowe i industrialny klimat mieszają się tu z polotem i monumentalizmem znanym z tak częstych na śląsku neogotyckich ceglanych kościołów.

A zatem : koncert kolędowy w Święto Trzech Króli - Kopalnia Guido (Zabrze, ul. 3 Maja 93). A kto nie będzie mógł w nim, z tych czy innych przyczyn, uczestniczyć, temu polecamy transmisję na antenie PR Katowice.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zawody wędkarskie. Brawa dla górników!

Zakończyły się dwudniowe 21. Mistrzostwa Polski Górników w Wędkarstwie Feederowym. Zorganizował je Związek Zawodowy Górników w Polsce. Świetnie poszło górnikom-wędkarzom z LW Bogdanka.

Książka na weekend: „Spotkajmy się, kiedy będzie ładna pogoda”

Zapewne koreańska literatura jest rzadkością wśród naszych czytelniczych wyborów. A szkoda. Bo warto „wziąć na warsztat” książkę, której akcja dzieje się w odległym kraju, zobaczyć, jak funkcjonuje tamtejsze społeczeństwo, co nas łączy, a co dzieli. Książka „Spotkajmy się, kiedy będzie ładna pogoda” jak na dłoni pokazuje relacje między Koreańczykami, przy okazji pochwalając proste rzeczy.

O dziedzictwie pogórniczym w otoczeniu fedrujących kopalń

Obrady ICMUM 2026 stanowiły znakomitą okazję do promocji naszych obiektów muzealnych związanych z górnictwem

Spojrzał górnikom w twarz. Może jesteś wśród nich?

Uznany śląski fotografik Jan Czypionka uwiecznił na zdjęciach wizerunki górników przy pracy. Mało kto trafia w te miejsca z obiektywem. Sesja pod ziemią, przy ostrym świetle lamp na górniczych kaskach, nie należy do łatwych zadań.