Koronawirus: Górnicza Solidarność chce wsparcia dla sektora paliwowo-energetycznego

fot: ARC

Górnicza Solidarność podkreśla, że kryzys gospodarczy, będący konsekwencją pandemii, coraz mocniej dotyka sektor paliwowo-energetyczny

fot: ARC

Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność wzywa Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS do zadeklarowania: czy rząd wesprze sektor paliwowo-energetyczny w kryzysie spowodowanym pandemią. Związkowe postulaty to zwiększenie mocy produkcyjnych elektrowni węglowych, co sprawi, że węgiel z polskich kopalń będzie odbierany, oraz zawieszenie lub wypowiedzenia Pakietu Klimatycznego Unii.

W piśmie podpisanym przez Bogusława Hutka, przewodniczącego Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność, czytamy, że kryzys gospodarczy, będący konsekwencją pandemii koronawirusa, coraz mocniej dotyka sektor paliwowo-energetyczny, tymczasem zaproponowane przez rząd instrumenty wsparcia to pomoc skierowana głównie dla małych i średnich firm.

„Polskie spółki węglowe i energetyczne zostały pozostawione same sobie - czytamy - Jeśli ten stan rzeczy się utrzyma, przedsiębiorstwa górnicze, od których spółki energetyczne przestaną odbierać zakontraktowany węgiel, utracą możliwość składowania surowca ze względu na przepełnione przykopalniane zwałowiska, co wiązać się będzie z koniecznością wstrzymania wydobycia, a następnie ogłoszenia upadłości”.

Górniczy związkowcy postulują zawieszenia lub wypowiedzenia zobowiązań wynikających z polityki klimatycznej UE.

„...w takim momencie polską racją stanu jest obrona polskiej gospodarki, której istotną gałęzią jest branża górnicza. (…) Na naszych oczach waży się los setek tysięcy miejsc pracy” - czytamy w piśmie do prezesa PiS.

Związkowcy dodają, że jeśli spółki węglowe nie przetrwają obecnego kryzysu, upadną również firmy kooperujące z branżą górniczą, wskutek czego znaczące obszary Górnego Śląska na długie lata pogrążą się w zapaści ekonomicznej i społecznej.

„Zapewniamy, że jako strona społeczna uczynimy wszystko, by nie dopuścić do sytuacji, w której za błędne decyzje zarządów spółek energetycznych i węglowych oraz zaniechania ze strony Rządu RP koszty będą ponosić pracownicy, jak to już miało miejsce w roku 2016” - podkreślają.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.