Śląsk: 200 lat kopalni Katowice - nowa wystawa czasowa i koncerty w Muzeum Śląskim

fot: Krystian Krawczyk

Muzeum Śląskie na Noc Muzeów zaprasza od 18.00 do 1.00 w nocy. Zwiedzanie będzie bezpłatne

fot: Krystian Krawczyk

Jubileuszowa wystawa pt. 200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia oraz wydarzenia muzyczne łączące tradycję i nowoczesność. Koncert Śląsk. Remiks 2023 z gościnnym udziałem młodych wokalistów oraz spotkanie z muzyką korzeni w wykonaniu Agaty Siemaszko i Kuby Wilka - to najnowsza oferta Muzeum Śląskiego w Katowicach.

- Nowa wystawa czasowa „200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia” prezentuje historię kopalni „Katowice”, wcześniej kopalni „Ferdynand” oraz kilka fenomenów kulturowych powstałych w wyniku 176 lat eksploatacji górniczej w tym miejscu. Zakład ten spośród kilkudziesięciu podobnych działających w naszym województwie otrzymał szansę trwałego ocalenia pamięci branży górniczej, a jego zabudowania stały się wizytówką Śląska, jedną z najbardziej reprezentacyjnych przestrzeni regionu – Strefy Kultury - informuje Muzeum Śląskie.

W nadesłanej informacji prasowej czytamy, że historia kopalni Katowice (Ferdynand) zaczęła się w 1823 roku. Początkowo prosta eksploatacja płytko zalegających pokładów przerodziła się z upływem czasu w wartościowy zakład wydobywczy. Kolejni właściciele, administratorzy oraz kierownicy dokładali starań, aby wyposażyć go m.in. w dostępne nowości techniczne, a liczne pokolenia górników z zaangażowaniem sięgały po zalegające w tym miejscu bogate złoża. Działalności zakładu towarzyszyło także wiele inicjatyw społecznych, obejmujących z biegiem lat kolejne dziedziny. Ludzie związani z kopalnią mogą godzinami opowiadać wydarzeniach kulturalnych, obchodach barbórkowych, wczasach pracowniczych czy imprezach sportowych.

- Wystawa podzielona została na dwa bloki. Blok Po pracy prezentowany jest w budynku Spichlerz i prezentuje zagadnienia społeczne towarzyszące działalności górniczej tj.: górniczy archetyp Górnego Śląska, obrzędowość górniczą, działalność plastyków amatorów z grupy Gwarek 58, tradycję górniczego muzykowania oraz wpływ kopalni na miasto i jej mieszkańców, tworzenie się społeczności lokalnych, klubów sportowych wokół działalności kopalni. Odrębną część stanowi blok tematyczny Praca, który udostępniony jest w budynku Stolarni. Tutaj prezentowane są dzieje kopalni jako zakładu. Motywem przewodnim tej części wystawy jest proces przeróbki węgla. Inspirację instalacji stanowi naziemna część kopalni, w której prowadzony był podział urobku na poszczególne asortymenty węgla, gdzie sortowano kamienie od cennego kruszcu - czytamy.

Dzieje kopalni ukazują fakt, iż zbudowana na przełomie XIX i XX wieku w ówczesnej kopalni Ferdynand instalacja przeróbki węgla uznawana była przez współczesnych techników górnictwa za najnowocześniejsze założenie w Europie o wysokiej wydajności.

- Kopalnię zamknięto, ale pamięć o niej przetrwała. Miejsce to zyskało szansę, której nie miało wiele innych zakładów spośród kilkudziesięciu działających w województwie śląskim. Duża część historycznych zabudowań została zachowana, a dzięki adaptacji na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach stała się wizytówką Śląska, jedną z najbardziej reprezentacyjnych przestrzeni regionu. Ze względu na szacunek do miejsca, w którym się znajdujemy, jego bogatej historii, tradycji oraz dziesiątek tysięcy ludzi związanych z nim zawodowo i emocjonalnie 200-lecie kopalni zostało uczczone jubileuszową wystawą - czytamy.

Kuratorem wystawy jest dr Piotr Rygus. Uroczysty wernisaż odbędzie się w piątek 15 września o godzinie 18.00. Wystawa dostępna dla zwiedzających od 16 września.

Po oficjalnym otwarciu wystawy Muzeum Śląskie zaprasza na wydarzenie muzyczne pt.: Śląsk. Remiks 2023. Jest to koncert z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego z udziałem plejady wokalistów młodego pokolenia wywodzących się z nurtu muzyki rozrywkowej i alternatywnej. Projekt muzyczny mierzy się z różnorodną tradycją i historią Śląska - obok utworów ludowych wywodzących się z terenu Beskidu Śląskiego (Zbigniew Wałach i jego zespół Symfonia Beskidów) oraz ich opracowania (Daniel Bloom) usłyszymy kompozycje współczesne opierające się na wierszach Herberta, Wojaczka, Kijonki, Norwida. Do projektu zaproszono: Jakuba Skorupę, Justynę Święs, Natalię Niemen, Grubsona, Baasch’a, usłyszymy także Symfonię Beskidów Zbigniewa Wałacha, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso oraz zespół muzyczny Miłosza Wośko.

Koncert odbędzie się w piątek 15 września o godzinie 20.00 na scenie plenerowej ustawionej na parkingu naziemnym Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1. Wstęp wolny.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górska adrenalina w Szczyrku. Wielkie otwarcie Salamandra Alpine Coaster

Dynamiczne zakręty, efektowne spirale, ekscytujące zjazdy i przepiękne górskie krajobrazy – to Salamandra Alpine Coaster, najnowocześniejsza kolejka grawitacyjna w Beskidach. Powstała w Szczyrku, a na sobotę, 11 lipca 2026 r., zaplanowano wielkie otwarcie nowej atrakcji. 

Oddali krew w cieniu kopalnianego szybu. W sumie 52 litry

116 dawców i ponad 52 litry krwi – taki jest wynik letniej edycji zbiórki „Podaruj krew, podaruj życie” w Kopalni Soli "Wieliczka".  Pierwsi kandydaci na krwiodawców pojawili się przy szybie Regis już wczesnym rankiem.

Barbórka w środku lata? Tylko w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry to miasto, gdzie barbórkowe tradycje żyją nawet w lipcu. Będzie można się o tym przekonać w najbliższych dniach.

Muzeum Górnictwa Węglowego rozpoczyna projekt „Kultura Cyfrowa”

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu rozpoczyna realizację projektu „Kultura Cyfrowa”. Jego celem jest cyfrowe zabezpieczenie i udostępnienie unikatowych zabytków związanych z Główną Kluczową Sztolnią Dziedziczną – jednym z najcenniejszych obiektów dziedzictwa górniczego na Śląsku.