Górnictwo: Nowe urządzenie pozwoli określić wartość drgań gruntu spowodowane przez działalności kopalni Janina w Libiążu

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Kopalnia Janina należy do spółki Tauron Wydobycie

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W Pogorzycach (gm. Chrzanów) zostało zamontowane kolejne stanowisko pomiarowe AMAX, które rejestruje aktywność sejsmiczną górotworu. Urządzenie pozwoli precyzyjnie określić wartość drgań gruntu spowodowane przez działalności kopalni Janina w Libiążu. Przypomnijmy, że mieszkańcy powiatu chrzanowskiego od miesięcy alarmują, że wstrząsy spowodowane działalnością należącej do spółki Tauron Wydobycie kopalni Janina niszczą ich domy.

Rejestrator drgań typu AMAX- GSI został zamontowanym na nowym budynku wielofunkcyjnym w Pogorzycach, w którym swoją siedzibę ma m.in. OSP Pogorzyce i oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wcześniej z wnioskiem o zamontowanie urządzenia zwrócił się do spółki Tauron Wydobycie burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek. Stanowisko pomiarowe AMAX w tym miejscu zainstalowali inżynierowie ze spółki Tauron Wydobycie i Głównego Instytutu Górniczego - Państwowego Instytutu Badawczego.

Specjalistyczne urządzenie pomiarowe AMAX- GSI jest wielokanałową cyfrową aparaturą sejsmometryczną do rejestracji przyspieszenia i prędkości drgań gruntu. Montaż urządzenia ma umożliwić precyzyjne określenie wartości drgań gruntu spowodowane przez działalności Zakładu Górniczego w Libiążu.

Jak wskazali przedstawiciele Taurona Wydobycie, urządzenia AMAX działają również w: Żarkach, Libiążu (dwie sztuki), Zagórzu, Chrzanowie, Babicach, Mętkowie i Gromcu.

Przypomnijmy, że spór pomiędzy mieszkańcami powiatu chrzanowskiego a górnikami z Libiąża trwa już od miesięcy. Mieszkańcy oskarżają kopalnię o to, że wstrząsy niszczą domy. Wśród postulatów wymieniali m.in.: zaprzestanie wstrząsów, wzmożenie kontroli gazociągów i wodociągów, przyspieszenie procedur odszkodowawczych oraz objęcie całego powiatu chrzanowskiego strefą wpływu szkód górniczych.

Górnicy natomiast boją się, że protesty przyczynią się do zamknięcia kopalni. Przypominają, że ZG Janina to największy pracodawca w powiecie chrzanowskim - zatrudnia 2,1 tys. osób, a kolejne 6 tys. osób ma pracę dzięki funkcjonowaniu kopalni.

Nic dziwnego, że mieszkańcy i samorządowcy bacznie monitorują pracę kopalni. Pod koniec października burmistrz Maciaszek przedstawił informacje dotyczące bieżącej działalności kopalni. Wynika z nich, że uruchomiona w sierpniu ściana nr 729 wykonała dotychczas 160 m postępu, a jej aktywność sejsmiczna zarejestrowana podczas dotychczasowej eksploatacji jest 10-krotnie niższa niż aktywność ściany nr 709 przy analogicznym postępie; ściana nr 709 oddala się od uskoku rozdzielającego partie D i K1, obecnie odległość ta wynosi ok. 350 m; a w bieżącym roku nie przekroczono prognozy przyspieszeń drgań, a sejsmiczność rejonu systematycznie się zmniejsza.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.