KOMAG: inteligentne dostawy energii dla górnictwa

fot: Jarosław Galusek/ARC

Józef Krupiński ponad ćwierć wieku pracował w kopalni Ziemowit

fot: Jarosław Galusek/ARC

Instytut Techniki Górniczej KOMAG jest współwykonawcą projektu pt. "Mining Smart Electrical Grids" (akronim: M-SMARTGRID), dofinansowanego przez europejski Fundusz Badawczy Węgla i Stali. Liderem projektu jest AITEMIN (Hiszpania), a konsorcjantami oprócz KOMAG: DMT GMBH & CO KG (Niemcy), Hulleras Del Norte SA (Hiszpania), Kompania Węglowa SA, Premogovnik Velenje DD (Słowenia) oraz uniwersytet w Exeter (Wielka Brytania).

Wobec pojawiających się zagrożeń zarówno w zakresie deficytu pierwotnych zasobów energii, jak i zbyt niskiej efektywności jej wytwarzania, przesyłu, rozdziału i użytkowania narasta przekonanie o potrzebie wprowadzenia zmian w sposobie nadzorowania i zarządzania sieciami elektroenergetycznymi - utworzenia inteligentnych systemów dostawy energii, znanych powszechnie jako "smart grids". Celem projektu jest opracowanie nowego rozwiązania sprzętowo-
-programowego, pozwalającego na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej w obszarach górniczych. Instalacje elektryczne są często bardzo złożone, przez co dochodzi do dużego chwilowego zużycia energii. Szczytowe wartości mocy obciążenia są kilka razy wyższe od średniego zapotrzebowania na energię, co wynika z przerywanego charakteru pracy głównych odbiorników energii. Znaczne długości podziemnych sieci zasilających w połączeniu z wysokim zapotrzebowaniem na energię skutkują podnoszeniem napięcia w kopalnianej sieci elektroenergetycznej.

W wyniku dotychczas zrealizowanych prac zakończono pakiet zadań związanych z analizą rynku, modelowaniem obciążeń sieci oraz określeniem specyfikacji podsieci powierzchniowej i podziemnej. Aktualnie wykonywane są prace dotyczące realizacji rozwiązań sprzętowych. Równolegle prowadzone są prace związane z dostosowaniem ogólnego modelu obciążeń sieci energetycznej do warunków KWK Ziemowit. Kolejnym etapem będzie integracja modeli programowych z tworzonym oprogramowaniem do automatycznego zarządzania siecią i dalszy rozwój tego oprogramowania. Po wykonaniu elementów składowych systemu, będącego przedmiotem projektu M-SMARTGRID, nastąpi ich integracja oraz przeprowadzone zostaną badania funkcjonalności w warunkach rzeczywistych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Usunięto awarię w rejonie stacji kolejowej w Katowicach

Usunięto awarię infrastruktury w rejonie stacji kolejowej w Katowicach; przywracana jest rozkładowa jazda pociągów - przekazała w środę spółka PKP PLK. Uszkodzenie kabla zasilającego, do którego doszło we wtorek wieczorem, skutkowało awarią urządzeń sterowania ruchem, a w konsekwencji opóźnieniami pociągów.

O ile wzrośnie najniższa pensja? Stawka rządowa nie zachwyca, będą negocjacje

Ile wyniesie najniższa krajowa w 2027 roku? 5200 zł czy 4950 zł brutto? Rząd uchwalił oficjalną propozycję. Strona społeczna nie jest zadowolona, chce negocjować.

Awaria aplikacji dużego banku

Doszło do awarii aplikacji Banku Pekao - wynika ze środowego komunikatu banku. Chodzi o aplikacje na telefonach z systemem Android, w przypadku których są problemy m.in. z korzystaniem z Blika.

Artur Dyczko

Co po fedrowaniu? W Katowicach zapowiada się gorąca dyskusja

Prof. Artur Dyczko: Śląsk nie powinien być tylko regionem, który przechodzi transformację. Powinien być regionem, który uczy świat, jak transformację zabezpieczać.