Kolejne tereny pokopalniane dostaną nowe życie

fot: ARC

Gliwicki kompleks należy do sztandarowych na Śląsku przedsięwzięć, w ramach których przemysłowe budynki dawnej kopalni odnowiono i przystosowano do nowych funkcji...

fot: ARC

Do marca 2022 r. gliwicki samorząd - poprzez swą spółkę - zagospodaruje kolejne tereny po kopalni Gliwice. Obecnie trwają przetargi m.in. na roboty budowlane, dzięki którym tamtejsze grunty inwestycyjne powinny powiększyć się o 9 ha - pięć działek przeznaczonych dla mikro-, małych i średnich firm.

Przygotowana inwestycja otrzymała jedną z trzech ostatnich dotacji obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego woj. śląskiego na tereny poprzemysłowe. Pozostałe wsparcie z tego źródła zasili projekty uzbrojenia pohutniczego terenu w centrum Chorzowa oraz udostępnienia gruntów po kopalni Saturn w Czeladzi.

Pierwsza część zagospodarowania gruntów dawnej kopalni Gliwice, z utworzeniem tam Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice stawiana jest w regionie za wzór realizacji tego typu. W 2008 r. za 24 mln euro (w tym 9,5 mln euro z UE) zakończono restaurowanie historycznych kopalnianych zabudowań i rewitalizację części terenu z przystosowaniem go do nowych funkcji. W poprzedniej perspektywie unijnej, dzięki kolejnym europejskim środkom, kosztem 10 mln zł uzbrojono tam kolejne tereny.

Teraz, do oszacowanego na 22,5 mln zł projektu Nowe Gliwice etap III - poprzemysłowe tereny inwestycyjne na obszarze byłej koksowni inwestor, gliwicka spółka Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju, otrzymał 13,4 mln zł dofinansowania.

Jak wynika z informacji w poniedziałkowym biuletynie gliwickiego magistratu, umowę o dofinansowanie projektu już podpisano i obecnie ruszyły prace związane z procedurą wyłonienia wykonawcy robót budowlanych i nadzoru inwestorskiego.

Zakładane do marca 2022 r. prace będą dotyczyły terenu byłej koksowni, gdzie ma powstać pięć nowych działek o łącznej powierzchni 9 ha - z infrastrukturą drogową i techniczną pod działalność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą zatrudnić - według szacunków GAPR - ok. 100 osób.

Powstanie wewnętrzny układ dróg z trzema parkingami i chodnikami, przebudowany zostanie też fragment drogi łączącej je z ul. Bojkowską. Zamontowane zostaną instalacje: wodociągowa oraz kanalizacji deszczowej, sanitarnej i teletechnicznej, a także zewnętrzna, elektroenergetyczna z oświetleniem oraz pompownie wód opadowych i ścieków sanitarnych. Zagospodarowana zostanie zieleń.

W drugim z dofinansowanych w tym naborze ZIT projektów samorząd Chorzowa kosztem blisko 7,5 mln zł przygotuje zagospodarowanie części gruntów po Hucie Kościuszko, w ścisłym centrum miasta. Chodzi m.in. o uzbrojenie terenu pod nowe inwestycje, a także budowę drogi do powstającego Muzeum Hutnictwa.

Trzecie dofinansowanie otrzymał samorząd Czeladzi. Dotacja 3,8 mln zł do szacowanego na 4,9 mln zł projektu Aktywizacja gospodarcza terenu byłej KWK Saturn pozwoli udostępnić część terenu przy pokopalnianych obiektach, które - przy wsparciu innych unijnych środków - otrzymały już nowe funkcje.

Wszystkie te trzy projekty otrzymały dotacje z części Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20, rozdzielanej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (narzędzie zakładające znaczny udział samorządów lokalnych w przygotowaniu podziału funduszy RPO), pod kątem środków na zagospodarowanie tzw. terenów brownfield (tzw. poddziałanie 3.1).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.