Kolejna ściana w kopalni Budryk uruchomiona

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Budryk realizuje długofalowy i przemyślany proces

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W kopalni Budryk rozpoczęto eksploatację partii „A”, której zasoby szacowane są na ponad 5,7 mln ton wysokiej jakości węgla koksowego. Pierwsza ściana (A-1) właśnie została uruchomiona. Jej zasoby wynoszą ponad 260 tys. ton węgla. Ma długość 170 metrów, wybieg prawie 400 m, a miąższość sięga ponad trzy metry. W ścianie zastosowano sekcje obudowy zmechanizowanej BW- JZR 13/37 W2, przenośnik ścianowy PSJZR-850 oraz system odstawy z przenośnikiem podścianowym PZP Kobra i kruszarką KD BW 800-1200. Ściana A-1 jest wyposażona w kombajn Eickhoff SL 300.

- Uruchomienie eksploatacji w nowej partii w kopalni Budryk, to bardzo ważny moment, nie tylko dla kopalni Budryk, ale dla całej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zasoby udostępnione w samym tylko pokładzie 405/1 partii „A” wynoszą ponad 5,7 mln ton wysokiej jakości węgla koksowego. W dalszej perspektywie, planujemy także wydobycie z pokładu 405/2. Udostępnienie tej partii złoża pozwoli na znaczne wydłużenie żywotności kopalni - mówi Adam Rozmus, wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych

Eksploatacja partii „A” nie byłaby możliwa, gdyby nie połączenie wentylacyjne kopalni Budryk z szybem „Aniołki” sąsiedniej kopalni Knurów-Szczygłowice.

- Połączenie sieci wentylacyjne kopalni Budryk z szybem „Aniołki” to dowód na to, że Budryk realizuje długofalowy i przemyślany proces, w którym szczególny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo i zapewnienie odpowiednich warunków pracy, w tym klimatycznych i wentylacyjnych - podkreśla Jarosław Rutkowski, dyrektor kopalni Budryk.

Dla kopalni Budryk to już druga otwarta w krótkim czasie ściana w pokładzie o tak znacznej miąższości. Z początkiem września uruchomiona została Ściana Bw-1 w pokładzie 405/2, gdzie średnia miąższość pokładu wynosi ok. 3,2 m a zasoby szacuje się na ponad 1,6 mln ton. Oznacza to, że Budryk umocnił się na pozycji producenta wysokiej jakości węgla koksowego o stabilnych parametrach, co jest bardzo istotne z punktu widzenia odbiorców surowca.

- Ściana A-1 w pokładzie 405/1 oraz ściana Bw-1 w pokładzie 405/2 to bardzo ważne elementy dla dalszej perspektywy rozwoju kopalni i kluczowe rejony eksploatacyjne na najbliższe lata. Otwarcie tych ścian to zasługa całego zespołu ludzi, począwszy od działów górniczych, energomechanicznych, wentylacyjnych kończąc na Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla, który po przeprowadzonej modernizacji, zapewnia doskonałą jakość końcową produktu - dodaje dyrektor Rutkowski.

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.