Katowice: po świętach na ulice wyjadą nowe autobusy

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Do tej pory firma dostarczyła do 29 państw na świecie ponad 13 tys. pojazdów

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Kolejna partia 15 nowych autobusów miejskich dotarła do Katowic; po świętach rozpoczną one obsługę pasażerów - poinformował w środę, 28 marca, w biuletynie katowicki samorząd. Przez trzy lata flotę tamtejszego miejskiego przewoźnika zasili jeszcze 45 wozów, w tym 20 elektrycznych.

Łącznie ze środków UE na lata 2014-20 Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach kupuje 135 pojazdów.

Aby wymienić ponad połowę swego taboru, spółka - jeden z czterech największych przewoźników w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - przygotowała dwa unijne projekty zakupu niskoemisyjnego taboru autobusowego.

Jeden z nich, o wartości 139,4 mln zł, przy oczekiwanej kwocie wsparcia 96,4 mln zł, został zatwierdzony do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego - w tzw. komponencie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Drugie zadanie, o zakładanym wsparciu 31,9 mln zł, to część tzw. projektu komplementarnego do ZIT i zgłaszanego do finansowania w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko.

Pierwszą partię z obecnego zamówienia, łącznie 40 pojazdów o napędzie konwencjonalnym (przetarg wygrała firma MAN Truck & Bus Polska) - pięć autobusów krótkich oraz pięć przegubowych - pokazano w październiku ub. roku. W grudniu katowiccy samorządowcy informowali o odbiorze kolejnych 15 autobusów krótkich. Ostatnia dostawa (również wozów krótkich) nastąpiła w tym miesiącu.

Zgodnie z planami PKM odebrane w marcu nowe autobusy będą obsługiwały linie przebiegające głównie na terenie Katowic: 9, 10, 12, 13, 115, 297 oraz 689.

Dostarczonych w tym zamówieniu 40 pojazdów dołączyło do 15 autobusów przegubowych i 15 krótkich pokazanych na początku br., a także 15 autobusów przegubowych i 5 krótkich kupionych jako wkład własny do projektu ZIT już w 2015 r. (w obu tamtych przetargach wygrał Solaris).

Autobusy elektryczne dofinansowywane ze środków ZIT mają wyruszyć na ulice Katowic w IV kw. br. 10 takich pojazdów zamówiono w przetargu ogłoszonym w połowie ub. roku. Przetarg ten podzielono na dwie części - dotyczące pięciu autobusów przegubowych i pięciu jednoczłonowych. W pierwszym z nich zwyciężył Solaris, w drugim - Ursus.

Pozostałych 10 planowanych wozów elektrycznych ma zostać kupionych w latach 2019-2020 przy wsparciu funduszy POIiŚ. Z wykorzystaniem tej dotacji PKM planuje również zakup w tym czasie 25 pojazdów o napędzie konwencjonalnym. Po 2020 r. katowicki przewoźnik planuje jeszcze zakupy autobusów hybrydowych.

Pierwsze nowe katowickie autobusy elektryczne będą kolejnymi już takimi wozami w konurbacji katowickiej - kupowanymi przy wsparciu środków unijnych. Trzy nowe autobusy elektryczne Solarisa dotarły już w tym roku do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.