Górnictwo: Związkowcy chcą rozmawiać o wysokości karpiowego

fot: Krystian Krawczyk

Związkowcy argumentują, że wysokość ekwiwalentu za deputat węglowy jest zaniżona w stosunku do rynkowej ceny węgla

fot: Krystian Krawczyk

Przedstawiciele organizacji związkowych z Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa w Lubinie chcą powrotu do rozmów dotyczących wysokości tegorocznej zapomogi jesienno-zimowej (tzw. karpiowego). We wrześniu br. ustalono, że minimalna kwota tego świadczenia w tym roku wyniesie 800 zł brutto, a jej ostateczna wysokość ma zależeć od wyników finansowych spółki.

Do zarządu Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa w Lubinie zwrócili się w tej sprawie przedstawiciele Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” i Związku Zawodowego Pracowników Dołowych. W piśmie wnoszą o pilne podjęcie rozmów w sprawie Porozumienia zawartego w dniu 12 września dotyczącego uzgodnienia zwiększenia wartości podstawowej zapomogi jesienno-zimowej (tzw. karpiowe) po otrzymaniu wyników finansowych spółki za 10 miesięcy 2023 roku

Analogiczne pismo w tej sprawie wysłali również przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, Związku Zawodowego Pracowników Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń w PeBeKa oraz Związku Zawodowy Pracowników Technicznych i Administracji „Dozór”.

Przypomnijmy, że podczas wrześniowego spotkania organizacji związkowych i zarządu spółki, ustalono, że wysokość kwoty na zapomogę jesienno-zimową (tzw. karpiowe) minimum 800 zł brutto, ale strony spotkają się ponownie o ogłoszeniu wyniku finansowego za 10 miesięcy, aby rozmawiać o zwiększeniu tej kwoty.

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa z siedzibą w Lubinie to spółka z Grupy KGHM, która specjalizuje się w projektach górniczych, wiertniczych, tunelowych, a także infrastrukturalnych. Spółka ma na swoim koncie budowę 31 szybów polskich kopalń miedzi oraz wiele kilometrów podziemnych chodników i przekopów. Oprócz tego zbudowała kilkadziesiąt tuneli - metra, kolejowych, drogowych i hydrotechnicznych - na pięciu kontynentach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.