Jaka przyszłość czeka polską i światową energetykę po pandemii?

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Eksperci optujący za węglem podkreślali, że w czasie pandemii ukazał się nam swoisty brak solidarności

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Jaka będzie energetyka po pandemii koronawirusa? Koncepcji jest kilka. Jedni nie wyobrażają sobie rezygnacji z unijnego Zielonego Ładu, inni uważają, że jest on już historią, bo odbudowując gospodarkę, będziemy musieli dokonać głębokich cięć kosztów.

Grupa polityków i przedstawicieli przemysłu podpisała się pod apelem Pascala Canfina, przewodniczącego Komisji Środowiska Parlamentu Europejskiego, o odbudowę gospodarki w myśl Europejskiego Zielonego Ładu.

– Choroba COVID-19 nie sprawi, że zmiany klimatu i niszczenie przyrody się skończą. Nie wygramy walki z nią bez solidnej odpowiedzi ekonomicznej. Nie przeciwstawiajmy sobie tych dwóch bitew, ale walczmy i wygrajmy je naraz. Robiąc to staniemy się tylko silniejsi – apeluje Canfin.

Think tank Carbon Tracker w najnowszym raporcie o światowej energetyce podaje przykład Chin, które rozważają budowanie nowych mocy węglowych na jeszcze większą niż obecnie skalę. A przypominamy, że to właśnie tam jest już ponad 40 proc. światowych mocy opartych na węglu – w trakcie budowy lub w fazie projektowej. Chińskie władze chcą kolejnego złagodzenia przepisów dotyczących budowy elektrowni węglowych. Słowem, zapowiada się na węglowy boom u azjatyckiego tygrysa gospodarczego, który jako pierwszy otrząsa się po pandemii.

Polscy eksperci na łamach TG na przełomie marca i kwietnia przewidywali znaczny wzrost zainteresowania węglem w najbliższym czasie i to z kilku powodów. Jerzy Markowski, ekspert górniczy, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, uważa, że pandemia to szansa na to, że świat zmądrzeje w zakresie polityki energetycznej.

– Postulaty dotyczące Zielonego Ładu może są i słuszne, ale nas na to nie stać. Przez kilkadziesiąt następnych lat energetyka nie odejdzie od węgla. Dla górnictwa okres po pandemii wygląda naprawdę obiecująco – podkreślił Markowski.

Innego zdania jest cytowany przez biznesalert.pl Matt Gray z Carbon Trackera:

– Chiny i inne rządy mogą ulegać pokusie inwestowania w energetykę węglową, aby pomóc swoim gospodarkom w odzyskaniu sił po pandemii COVID-19, ale wiąże się to z ryzykiem związania się z wysoko kosztowną energetyką węglową, która podkopie globalne cele klimatyczne. W obliczu konieczności wpompowania w gospodarki miliardów i stworzenia nowych miejsc pracy, rządy powinny raczej planować zielone ożywienie gospodarcze poprzez zachęcanie do zamykania kopalń i wydatki na ekspansję taniej, czystej energii odnawialnej.

Który scenariusz się spełni? Powrócimy do Zielonego Ładu czy odłożymy go do lamusa i postawimy na tanią energię z węgla? Eksperci optujący za węglem podkreślali, że w czasie pandemii ukazał się nam swoisty brak solidarności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.