Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 174.01 USD (+0.30%)

Srebro

85.61 USD (+0.28%)

Ropa naftowa

98.23 USD (+1.39%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.71%)

Miedź

5.88 USD (-0.04%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 174.01 USD (+0.30%)

Srebro

85.61 USD (+0.28%)

Ropa naftowa

98.23 USD (+1.39%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.71%)

Miedź

5.88 USD (-0.04%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Grecja: pierwsza wyspa zasilana prądem tylko z wiatru i słońca

Brzeg grecja wyspa tilos gr

fot: tilos.gr

Według Komisji Europejskiej Tilos (na zdj.) będzie pierwszą wyspą na Morzu Śródziemnym autonomiczną pod względem zasilania ze źródeł odnawialnych

fot: tilos.gr

Jeszcze w tym roku na greckiej wyspie Tilos ma ruszyć specjalny system zielonego zasilania, co uczyni z niej pierwszą wyspę regionu, której system energetyczny działa wyłącznie w oparciu o energię ze słońca i wody - podała agencja AP.

Koszt systemu, który przechodzi obecnie testy końcowe, to blisko 14 mln euro, z czego 11 mln pochodzi z funduszy unijnych.

Stary system nie wytrzymuje napływu turystów
Tę niewielką wyspę należącą do archipelagu Dodekanez i położoną pomiędzy wyspami Kiea i Rodos zamieszkuje zimą 400 osób. Latem, jak podano, liczba mieszkańców wrasta do 3 tys., co sprawia, że przestarzały system energetyczny tej wyspy jest przeciążony do granic możliwości.

Według agencji, od lata tego roku trwają tam testy końcowe "systemu zielonego zasilania", który zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku. Dzięki niemu, Tilos będzie korzystać wyłącznie z zaawansowanych technologicznie baterii zasilanych przez turbiny wiatrowe i park solarny.

Pierwsza śródziemnomorska wyspa w stu procentach z OZE
Według Komisji Europejskiej Tilos będzie pierwszą wyspą w regionie Morza Śródziemnego autonomiczną pod względem zasilania ze źródeł odnawialnych. Instalacja w Tilos, jak podkreśla KE, ma być przykładem rozwiązań dla innych niewielkich wysp na terytorium UE, które borykają się z ograniczonym dostępem do kontynentalnej sieci energetycznej.

Innowacyjność projektu: baterie do przechowywania prądu
- Innowacyjność tego programu tkwi w sposobie przechowywania energii - podkreślił cytowany przez agencję szef projektu Spyros Aliferis. Wyjaśnił, że energia produkowana przez turbiny wiatrowe i moduły fotowoltaiczne będzie magazynowana w specjalnych bateriach, skąd w miarę potrzeby będzie przesyłana do sieci energetycznej.

Aby zapewnić sieci nieprzerwaną pracę, baterie, jak dodano, przechowują energię produkowaną podczas słonecznych i wietrznych dni, a uwalniaj ją w czasie zwiększonego zapotrzebowania czy niższej produkcji - czyli nocą i w sezonie turystycznym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.