Górnicza spółka wyremontowała szkołę. Przypomina o tym tablica

1697203264 sp20 jaworzno

fot: Facebook/SP20 w Jaworznie

Szkoła Podstawowa nr 20 w Jaworznie

fot: Facebook/SP20 w Jaworznie

Po odbudowaniu przez spółkę Tauron Wydobycie i oddaniu pod koniec 2022 roku do użytkowania Szkoły Podstawowej nr 20 w jaworznickiej dzielnicy Byczyna, wewnątrz budynku zawisła tablica upamiętniająca górniczy wkład w jej budowę i odrestaurowanie - poinformowali przedstawiciele Taurona Wydobycie.

Jak przypominają przedstawiciele TW, budynek szkoły, którą w 1964 roku ufundowali górnicy od kilku lat był wyłączony z użytku z powodu szkód, które naruszyły leciwą już konstrukcję. W czasie trwania odbudowy uczniowie wraz z personelem korzystali z lokalizacji zastępczej, podczas gdy na terenie szkoły trwały szeroko zakrojone prace remontowe i budowlane.

W ramach naprawy szkód górniczych, kompleksowej odbudowie uległy budynki szkolne, m. in. sala gimnastyczna oraz przewiązka do niej prowadząca, powstały na nowo pomieszczenia kuchni, położono kompletną elewację utrzymaną w jasnych tonacjach. Wykonano też nowe instalacje: elektryczną, wodno – kanalizacyjną oraz sanitarną. Budynek został ponadto wyposażony w nowoczesną sieć informatyczną. Kompletnemu przeobrażeniu uległo też boisko szkolne wraz z całą infrastrukturą sportową, dzięki czemu otoczenie szkoły zyskało nową formę, stanowiąc tym samym idealne zwieńczenie całej inwestycji. Roczny remont dał miastu i dzielnicy Byczyna nowoczesną, bezpieczną i przyjazną szkołę, która będzie cieszyć i służyć kolejne dziesięciolecia lokalnej społeczności.

Tablica, która znajduje się tuż przy wejściu wewnątrz budynku, przypomina o ogromnej roli, jaką zarówno spółka Tauron Wydobycie jak i społeczność górnicza odegrały w powstanie i odbudowanie placówki.

Do Taurona Wydobycie należą trzy kopalnie: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. W minionym roku zakłady wyprodukowały nieco ponad 5 mln ton węgla. Spółka zatrudnia około 6300 osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielonka: Warunki w przemyśle wciąż nie napawają optymizmem

Warunki w przemyśle wciąż nie napawają optymizmem - ocenił główny ekonomista Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Jego zdaniem, polska gospodarka utknęła w fazie słabego wzrostu przy podwyższonej inflacji kosztowej.

Domański: Gospodarka w światowej czołówce wzrostu gospodarczego

Polska gospodarka pozostaje w światowej czołówce wzrostu gospodarczego; napędza go silny popyt krajowy - podkreślił minister finansów i gospodarki Andrzej Domański, który w ten sposób skomentował dane GUS o 3,5-proc. wzroście polskiego PKB w I kwartale tego roku.

Rekordowe wypłaty! Ubezpieczyciele wypłacili 5,7 mld zł z OC i AC w I kwartale

W pierwszym kwartale 2026 r. zakłady ubezpieczeń wypłaciły niemal 5,7 mld zł odszkodowań z polis komunikacyjnych OC i AC, o 11,4 proc. więcej niż rok wcześniej - podał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Najwięcej szkód zgłaszano po zdarzeniach, do których dochodziło w poniedziałki.

Nie będzie referendów w Chorzowie i Będzinie. Za mało podpisów i uchybienia formalne

Prezydenci Chorzowa i Będzina mogą spać spokojnie. Komisarze wyborczy odrzucili wnioski o przeprowadzenie referendów w tych miastach. W Chorzowie referendum nie obędzie się z powodu zbyt małej liczny ważnych podpisów poparcia, a w Będzinie z powodu uchybień formalnych.