Górnicza dzielnica świętuje 720 urodziny

1756211643 orzegow

fot: UM Ruda Śląska/FB

fot: UM Ruda Śląska/FB

Orzegów, jedna z najstarszych dzielnic Rudy Śląskiej, świętuje 720 lat swojej historii. Z tej okazji w sobotę, 30 sierpnia, na orzegowskim rynku odbędzie się festyn rodzinny, pełen muzyki, atrakcji i wspomnień. Wydarzenie ma na celu przypomnienie bogatej górniczej przeszłości dzielnicy oraz integrację mieszkańców.

Festyn rozpocznie się o godz. 15.00 koncertem w wykonaniu Zespołu Akordeonistów im. Edwarda Huloka. Następnie na scenie pojawią się Katarzyna Sroka i Krzysztof Kuczka oraz Katarzyna Danielewska. Przed godz. 19.00 usłyszymy recital Damiana Holeckiego, który zaprezentuje swoje największe przeboje. Na zakończenie festynu, wieczorem, wystąpi zespół Chrząszcze. Organizatorzy zapewniają, że przez całe popołudnie i wieczór nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych.

Na festyn i dobrą zabawę zaprasza Społeczny Komitet Obchodów 720-lecia Orzegowa. – To nie tylko święto naszej dzielnicy, ale także okazja do podziękowania wszystkim, którzy na przestrzeni wieków tworzyli jej historię. Chcemy, aby to był dzień pełen pozytywnych emocji i wspólnego celebrowania naszej tożsamości – podkreślają członkowie Społecznego Komitetu Obchodów 720-lecia Orzegowa – Małgorzata Kuś i Iwona Skrzypczyk-Sikora.

– Obchody 720-lecia Orzegowa to doskonały moment, aby przypomnieć sobie, jak wiele zawdzięczamy historii tej dzielnicy. Orzegów to wspaniała mozaika, którą tworzą ludzie, tradycje i dziedzictwo. Każde pokolenie wnosiło coś wyjątkowego w życie tej części miasta – od pierwszych osadników aż po współczesnych mieszkańców, którzy pielęgnują lokalne dziedzictwo. Cieszę się, że możemy wspólnie świętować ten jubileusz i budować poczucie wspólnoty, bo właśnie dzięki niej Orzegów zachował swój niepowtarzalny charakter – mówi prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.

Przypomnijmy, że pierwsze wzmianki o Orzegowie pochodzą z przełomu XII i XIII wieku. Właścicielami miejscowości była m.in. rodzina Gierałtowskich, a od 1826 r. – Karol Godula. W 1768 roku powstała tu pierwsza kopalnia „Król Dawid”. Rozwój górnictwa w XIX i XX wieku przyczynił się do gospodarczego i społecznego rozkwitu Orzegowa. Na terenie dzisiejszej dzielnicy Rudy Śląskiej działały jeszcze kopalnia „Orzegów” oraz „Karol”, funkcjonująca do 1970 roku (pod koniec działalności jako część bytomskiej kopalni „Szombierki”). W plebiscycie 1921 roku większość mieszkańców Orzegowa opowiedziała się za przyłączeniem do Polski, co nastąpiło rok później. W 1951 roku Orzegów połączono z Rudą, a w 1959 roku – wraz z innymi dzielnicami – utworzył Rudę Śląską.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.