Górnicy z PGG testują odzież ochronną od kolejnego producenta

1689861512 odziez pgg

fot: PGG/Daria Klimza

Bluzy, spodnie oraz koszulki z długim rękawem są w ciemnych barwach, z elementami odblaskowymi

fot: PGG/Daria Klimza

20 górników z kopalń Piast-Ziemowit oraz ROW, należących do PGG, rozpoczęło właśnie kilkumiesięczne testy odzieży ochronnej od kolejnego producenta. To ta sama grupa pracowników, która przez ostatnie 3 miesiące sprawdzała funkcjonalność ubrań z innej firmy. Chodzi o bluzy, spodnie oraz koszulki z długim rękawem ze specjalnych tkanin o odpowiedniej wytrzymałości. Pod ziemią testowane są komplety od różnych producentów, którzy spełniają wymagania prawne związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pracy w kopalniach w atmosferze zagrożonej wybuchem - poinformowała spółka w komunikacie w czwartek, 20 lipca.

Nowe komplety odzieży ochronnej do testów górnicy z kopalni Piast-Ziemowit otrzymali 19 lipca 2023 roku w tzw. „zielonej Sali” Ruchu Piast.

– Istotna jest obiektywna ocena, zwrócenie uwagi na wady tej odzieży, jak i na jej zalety. Wasz głos jest niesamowicie ważny, bo to wasza opinia będzie miała wpływ na to w czym pracować będą pracownicy PGG – tłumaczył zebranym górnikom Grzegorz Ochman, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy .

Górnicy, którzy zostali wytypowani do testów odzieży to przodowi na ścianach z dużym stażem pracy.

– To zaufani pracownicy, najciężej pracujący, którzy mają największe doświadczenie. Dzięki temu możemy liczyć na rzetelne i fachowe opinie co do testowanej odzieży. Chcemy wybrać najlepszy produkt, który jest bezpieczny, wygodny i odpowiada oczekiwaniom górników – wyjaśnia naczelny inżynier kopalni Piast-Ziemowit ruchu Piast Przemysław Śwituła.

Nowe komplety odzieży górnicy wstępnie ocenili pozytywnie. Bluzy, spodnie oraz koszulki z długim rękawem są w ciemnych barwach, z elementami odblaskowymi.

– Wydają się wygodne, krój mi odpowiada, bluza jest dłuższa i ze stójką. Fajnie to wygląda. Ważne też, że odblaski nie krępują ruchów, a kolory są stonowane, bo nie chcę wyglądać zupełnie inaczej niż wszyscy - uważa Piotr, który 16 lat pracuje na ścianie.

On i jego koledzy przyznają, że poprzednia testowana odzież nie była bez wad. Największe zastrzeżenia budził kolor – fluorescencyjne wstawki, ale i liczne odblaski, które utrudniały pracę, bo nie były elastyczne.

- Odblaski krępowały moje ruchy, musiałem je odpruwać. Na dodatek kolory bluzy były jasne i jaskrawe, a przecież pracujemy w warunkach, w których jest brudzący węgiel. Najgorzej było w pierwszy dzień się w tamte ciuchy ubrać i zjechać w dół. Pracuję na ranną zmianę i jak podszedłem w tym pod szyb to zrobiło się dosyć głośno – opisuje Damian, górnik przodowy z 18 letnim stażem.

Łukasz tłumaczy natomiast, że oprócz jaskrawej barwy, na którą uskarżali się przede wszystkim współpracownicy to bluza nie odprowadzała ciepła.

– Na pewno nie chodzi w tym wszystkim o nasz wizerunek, ale o wygodę noszenia. Na dole jest bardzo ciepło i jest wilgotno, chodzi o to żeby skóra oddychała- zaznacza Łukasz, który pracuje w kopalni od 15 lat.

Główny specjalista i koordynator z Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Marek Pawełczyk tłumaczy, że kolory czy odblaski nie są problemem, bo na życzenie klienta producent może niektóre elementy zmodyfikować, przy zachowaniu najważniejszych parametrów związanych z bezpieczeństwem. Podkreśla, że ubrania od poszczególnych producentów różnią się przede wszystkim tkaniną, z której zostały wykonane.

– W tej drugiej partii do testów materiał jest trudno palny. Tkanina jest trudno zniszczalna, jeżeli chodzi o wysoką temperaturę, zatem zapewnia ochronę pracownikom. To wiąże się z wyższą ceną, ale też w dłuższej perspektywie czasu, jeśli czas użytkowania będzie dłuższy niż obecnej odzieży, może okazać się przedsięwzięciem uzasadnionym również ekonomicznie – podkreśla Marek Pawełczyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zaleze

Spacer po dzielnicy Załęże. Działała tu kopalnia Kleofas i huta Baildon

Gdyby nie huta Baildon i kopalnia Kleofas, katowickie Załęże w żaden sposób nie mogłoby się pochwalić przemysłowym charakterem. Polecamy spacer po tej dzielnicy. Tutaj naprawdę jest co zobaczyć.

Górnicza spółka inwestuje w obronność

Bumech reorganizuje działalność związaną z sektorem obronnym i przenosi ją do spółki giełdowej. Capital Partners ma stać się docelowym centrum aktywności obronnych Grupy Bumech. To właśnie tam będą rozwijane projekty związane z produkcją i obrotem sprzętem oraz technologiami o przeznaczeniu wojskowym, w ramach wyodrębnionej struktury biznesowej.

Nadzorowi górniczemu przybywa zadań

Budownictwo tunelowe, kwestie metanowe i cyberbezpieczeństwo – te trzy tematy zdominowały tegoroczną, XXVI konferencję „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie”. Debatowano ponadto o nowym podejściu do zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy oraz o procesie wdrażania unijnego rozporządzenia metanowego.

W Polsce powstaje nowa kopalnia węgla. Nie na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie. Znamy szczegóły

Czy w Polsce budowana jest kopalnia węgla kamiennego? Z najnowszego Sprawozdania z działalności urzędów górniczych w 2025 r., opracowanego przez Wyższy Urząd Górniczy, wynika czarno na białym, że tak. Gdzie zatem powstanie? W Rybniku? A może w Lublinie? Właśnie, że nie. Budują ją w Ścinawce Średniej, w gminie Radków na Dolnym Śląsku.