Górnicy i energetycy uczcili Powstańców Warszawskich

1690897067 f2ce4lxxwaamtwi

fot: MAP

Wiceministrowie Karol Rabenda, Piotr Pyzik i szef gabinetu politycznego ministra Piotr Rycerski w imieniu ministra Jacka Sasina złożyli kwiaty pod tablicą Dowódców Obrony Elektrowni Warszawskiej, oddając hołd bohaterom

fot: MAP

Ministerstwo Aktywów Państwowych, a także górnicze i energetyczne spółki uczciły 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wiceministrowie Karol Rabenda, Piotr Pyzik i szef gabinetu politycznego ministra Piotr Rycerski w imieniu ministra Jacka Sasina złożyli kwiaty pod tablicą Dowódców Obrony Elektrowni Warszawskiej, oddając hołd bohaterskim energetykom. Spółki górnicze i energetyczne także pamiętały o tej ważnej rocznicy upamiętniając ją w mediach społecznościowych.

PGE Polska Grupa Energetyczna w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego oddała hołd energetykom walczącym w obronie warszawskiej Elektrowni Powiśle, organizując uroczystość pod hasłem "Energetycy w Powstaniu". W trakcie wydarzenia odbył się premierowy pokaz animacji: „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”, stworzonej przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

We wtorek, 1 sierpnia 2023, roku o godz. 10.30 na Skwerze Kahla na warszawskim Powiślu przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej oddali hołd energetykom walczącym w Powstaniu Warszawskim.

- Dzisiaj czcimy pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego, ale ono nie było tylko warszawskie, to było powstanie polskie. Na ulicach stolicy Żołnierze Armii Krajowej walczyli o wolność całej Polski, a nie tylko Warszawy. Walczyli wszyscy, uczniowie, studenci, robotnicy, urzędnicy, ale także pracownicy Elektrowni Miejskiej. Jako PGE, największa firma energetyczna w Polsce, jesteśmy depozytariuszami pamięci energetyków walczących na Powiślu. To oni 79 lat temu walczyli o wolność, bo mieli Polskę w sercu. Zapłacili za to najwyższą cenę, ale ich ofiara nie była daremna. Dlatego, już kolejny rok z rzędu oddajemy im hołd, ich odwadze, poświęceniu i ofierze. Ich pamięć żyje w nas, a ich duch kształtuje polskość kolejnych pokoleń – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Podczas uroczystości został zaprezentowany premierowy pokaz filmu „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”, który powstał na zlecenie Fundacji PGE. Trwająca 5 minut animacja została stworzona przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Jest
to historia walk o Elektrownię Powiśle w pierwszych godzinach Powstania Warszawskiego.

W obchody włączyła się KGHM. Uruchomiono specjalny autobus, którym uczestnicy odwiedzali najważniejsze punkty na mapie Warszawy. Kolejne punkty obchodów to gra plenerowa, podświetlone budynki oddziałów, stoisko edukacyjne oraz bieg historyczny. Wolontariusze i pracownicy miedziowej spółki oddali hołd Bohaterom II wojny światowej rozdając również specjalne przypinki w kształcie kotwicy – symbolu Powstania.

– KGHM, lider polskiej gospodarki prowadzi swoją działalność w poszanowaniu tradycji i historii, odwołując się do doświadczeń przeszłych pokoleń. Uczestnicy Powstania Warszawskiego – kobiety i mężczyźni, młodzież i dzieci, dali nam wszystkim lekcję niezwykłej odwagi i ofiary dla kraju. Naszym zaangażowaniem w obchody uczcimy ich pamięć – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

1 sierpnia w oddziałach KGHM do połowy opuszczono flagi, a w Jednostkach Ratownictwa Górniczo- Hutniczego w Sobinie, Legnicy, Lubinie i Głogowie w Godzinę W uruchomione zostaną alarmowe sygnały dźwiękowe dla uczczenia rocznicy. Prezes KGHM zachęca pracowników i mieszkańców Zagłębia Miedziowego do zatrzymania się o 17.00, by w ten sposób uczcić Powstańców Warszawskich.

W Zagłębiu Miedziowym 1 sierpnia budynki oddziałów zostaną podświetlone na biało czerwono, na budynku centrali miedziowej spółki, a także szybie SW-1 ZG Polkowice-Sieroszowice pojawi się symbol wydarzenia – powstańcza kotwica.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.