Rozmowa z Janem Fabianem, wiceprezesem OKD w Ostrawie:
Jak ocenia Pan obecną sytuację na rynku węgla?
- Obserwujemy ogólny, pozytywny trend, zwłaszcza na rynku węgla koksującego i koksu. Identycznie jak na innych rynkach, tak i w Europie Środkowo-Wschodniej silnie zaznaczył się wzrost produkcji stali. To pozwala podtrzymać pozytywną prognozę dla węgla i koksu na najbliższe miesiące. Sytuacja długoterminowa jest jednak wciąż niepewna. Trudno prognozować, co będzie się działo po 2010 r.
Ale mimo wszystko, po dłuższej przerwie ponownie odżyła sprawa inwestycji w Polsce. Co jest w obecnej chwili priorytetem: „Morcinek”, a może „Dębieńsko”?
- Zdecydowanie projekt „Dębieńsko”. Oczywiście, chcielibyśmy wznowić wydobycie jak najszybciej, jednak zmianie uległy plany dotyczące rozwoju tego złoża. Interesuje nas obecnie dotarcie również do pokładów położonych poniżej głębokości 700 m, z częściowym wykorzystaniem pozostawionej infrastruktury po byłej kopalni „Dębieńsko”.
Wniosek o rozszerzenie koncesji nie wpłynął jednak do Ministerstwa Środowiska.
- Złożymy go w niedługim czasie. Równocześnie prowadzimy negocjacje w sprawie zakupu infrastruktury należącej po części do Skarbu Państwa, a po części do gminy.
„Morcinek” miał być przedmiotem rozmów już w styczniu. Nie doszło do nich. Wcześniej w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zlikwidowano nawet stanowisko do spraw kontaktów z OKD.
- Umowa o współpracy pomiędzy NWR a JSW nie wygasła. Umowa ta zakłada różne warianty realizacji przedsięwzięcia; dalsze rozmowy, w sprawie współpracy dotyczącej reaktywacji byłego „Morcinka”, będą prowadzone.
Istnieje jeszcze koncepcja fedrowania od strony czeskiej kopalni „CSM”?
- Wydaje się, że nie jest to plan realny. Raczej wolimy zbudować szyb po polskiej stronie. Wiem, że to kosztowny pomysł, ale dla węgla tak dobrej jakości, jak ten zalegający w „Morcinku”, bardziej opłacalny. Przeliczamy to.
Jak rozmawia się Wam o interesach z przedstawicielami państwowych podmiotów w Polsce?
- Bez zastrzeżeń. Są otwarci. Wierzę jednak w to, że polskie górnictwo jest na dobrej drodze do prywatyzacji, która otworzy drogę do dalszych interesujących kontaktów. Po prostu, prywatni przedsiębiorcy łatwiej i szybciej podejmują decyzje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.