Gdy ożywi się budownictwo, zacznie się koniunktura na stal, która - kupiona w hutach - czeka w magazynach. Problemem branży w tym roku może być rentowność zawartych kontraktów - pisze Barbara Warpechowska w "Pulsie Biznesu".
Recesja przyniosła spadek obrotów firm stalowych o 44 proc. Jürgen Nusser, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Centrów Obróbki Stali (EASSC) podczas niedawnego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach oceniał: - Spadły ceny wyrobów hutniczych, zmniejszyła się liczba zamówień. Nie sprawdziły się prognozy ekspertów dotyczące wzrostu konsumpcji i zużycia stali w pierwszym kwartale 2010 r. W Niemczech podobny kryzys nie wydarzył się nigdy wcześniej.
Nussera popiera Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu, który podkreśla na łamach "PB", że kupiona w hutach stal została w magazynach i czeka na sprzedaż. W kolejnych kwartałach będzie podobnie. - Co się stanie na początku 2011 r.? Być może czeka nas wyprzedaż stali z magazynów, a to nie wróży nic dobrego dla rynku - przestrzega.
Natomiast Tomasz Milas, prezes TM Steel i Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali (PUDS) widzą kryzys w jaśniejszych barwach: była okazja do korzystnych przejęć zakładów w kłopotach a po wtóre spadki w Polsce były mniejsze niż gdzie indziej w UE.
Dystrybutorzy sceptycznie oceniają tegoroczny rynek stali. Roman Czyżykowski, dyrektor handlowy ThyssenKrupp Energostal uważa, że jedno z największych zagrożeń dla branży wynika z tego, że w 2009 r. firmy stalowe podpisały kontrakty z niską ceną gwarantowaną na długi okres. Problemy dotyczą także dostępu do kredytów i ubezpieczeń. Zagrożone jest bezpieczeństwo obrotu: - Rynek stalowy stał się niezwykle spekulacyjny - "Puls Biznesu" cytuje Krzysztofa Walarowskiego, prezes Cognoru.
Trudny 2009 r. uświadomił wielu graczom w branży stalowej, że na polskim rozdrobnionym rynku konsolidacja może być sposobem na walkę z dekoniunkturą. Niedawno pojawiły się informacje o ewentualnej konsolidacji Złomreksu i ArcelorMittal Poland. Według wielu prezesów to konieczność dla rynku - pisze Barbara Warpechowska w "Pulsie Biznesu".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.