Unia Europejska chcę podnieść stawki podatkowe na węgiel, benzynę i obniżyć na biopaliwa – poinformował Dziennik Gazeta Prawna.
Eksperci w rozmowach z Gazetą Prawną przewidują, że takie działania mają na celu zwiększyć wykorzystanie biopaliw i przyspieszyć rozwój tej gałęzi energetyki. Dotychczasowe regulacje dotyczą głównie emisji gazów do atmosfery przez energetykę i inne branże energochłonne. Nowelizacja dyrektywy energetycznej przewiduje dodatkowe obciążenie podatkami wszystkich paliw innych niż odnawialne. Poza akcyza ma obowiązywać jeszcze tzw. podatek węglowy.
Uprzywilejowana sytuacja biopaliw będzie wynikać nie tylko z ulgi w akcyzie ale także na wyłączeniu ich z dodatkowego podatku. Według Dyrektywy Rady UE 2003/96/WE z 27 października 2003 r. węgiel, koks oraz gaz ziemny są produktami energetycznymi, które powinny podlegać opodatkowaniu. W Polsce dotyczy ich identyczna stawka, która wynosi 1,28 zł/gigadżul wartości kalorycznej netto. Obecnie nie jest ona stosowana ze względu na okresy przejściowe. W ich wyniku Polska nie jest zobowiązana do opodatkowania węgla, koksu i gazu. W przypadku dwóch pierwszych okres przejściowy trwa do końca 2011 roku, dla gazu okres przejściowy określono na 31 października 2013 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.