Badania socjologiczne prof. Marka Szczepańskiego, które objęły grupę 827 osób, zatrudnionych w kopalniach Kompanii Węglowej w latach 2007-09, dotyczyły również identyfikacji regionalnej. Okazało się, że prawie 80 procent górników deklarowało swoje przywiązanie do Śląska.
W ankietach pytano górników, czy czują się Ślązakami, Zagłębiakami ewentualnie osobami z innych regionów Polski.
Dokładnie 79,7 procent badanych wskazało na swoją więź regionalną ze Śląskiem, zaś do Zagłębia przyznawało się tylko 1,2 procent.
- Identyfikacja regionalna to bardzo ważny problem podjęty w tych badaniach – zapewnia portal nettg.pl Piotr Mielnicki, prezes Kompanijnego Ośrodka Szkolenia, który zlecił wspomniane badania socjologom z Uniwersytetu Śląskiego. Mielnicki zwraca również uwagę na zmieniający się model rodziny górniczej.
- Stereotyp żony górnika, która siedzi w domu, gotuje obiad i czeka na swojego męża, jak tylko wróci z kopalni, odchodzi do lamusa. 50 procent badanych górników posiada żony, zaś 30 procent z nich pracuje. Są aktywne zawodowo i niezależne od swoich mężów – dodaje prezes Mielnicki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.