- W obecnym stanie prawnym, pobieranie przez gminy podatku od nieruchomości od podziemnych wyrobisk górniczych jest bezprawne i sprzeczne z konstytucyjnymi zasadami państwa prawa oraz praworządności.
Argumenty gmin, dotyczące obowiązku podatkowego, opierają się wyłącznie na samodzielnej wykładni lub bardzo selektywnie wybranych orzeczeniach sądów administracyjnych. Wynikiem nielegalnego działania gmin może być szereg roszczeń podmiotów, które będą chciały uzyskać zwrot nienależnego podatku.
Projektowany przepis (ustawa prawo geologiczne i górnicze – przyp. red.) w rzeczywistości stanowi potwierdzenie wykładni prowadzącej do wniosku, że podziemne wyrobiska górnicze nie są przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Cel oraz skutek projektowanego przepisu, tj. doprecyzowanie regulacji prawnej i potwierdzenie, że podziemne wyrobiska górnicze nie są przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości, nie może być kwalifikowany jako wywłaszczenie, co sugerują gminy górnicze.
Nawet gdyby uznać, że skutkiem wprowadzenia przepisu jest wyłączenie podatkowe, to nie sposób uznać, że działanie to stanowi ingerencję w sferę własności gmin. Nie istnieje także bezpośredni związek między konstytucyjną zasadą ochrony mienia jednostek samorządowych, a legislacyjną likwidacją pewnej kategorii podatkowej.
Brak jest także podstaw, aby uznać potencjalne wpływy z podatku od nieruchomości od podziemnych wyrobisk górniczych za element budżetu gminy. Należy uznać, że projektowana ustawa właściwie nie ogranicza pobierania podatku od nieruchomości, ale upraszcza niejasne dotąd regulacje. Celem wnioskodawcy jest rozstrzygnięcie sporu w zakresie wykładni aktualnych przepisów regulujących zakres obowiązywania podatku od nieruchomości.
Opodatkowanie na podstawie fikcyjnego stanu rzeczy lub próba bezpodstawnego wywodzenia obowiązku podatkowego jest sprzeczne z wykładnią prawa podatkowego oraz z Konstytucją RP.
Czytaj też:
Marek Uszko: Liczymy na porozumienie
Poseł Rzymełka: Potrzeba salomonowych rozstrzygnięć
Sejm: O podatku od wyrobisk w lepszej atmosferze
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.