Obowiązek wydania świadectwa pracy i przeprowadzania badań lekarskich przez pracowników, urlop „na żądanie” oraz odpowiedzialność pracodawcy z tytułu lobbingu to przepisy Kodeksu pracy, które wymagają zmiany, bądź nawet uchylenia. Na debacie zorganizowanej w ramach „Czwartków na Brukselskiej” przez Konfederację Pracodawców Polskich zaprezentowano ekspertyzę naukową na temat ograniczenia biurokratycznych barier dla pracodawców w kodeksie pracy.
Kodeks pracy został uchwalony 26 czerwca 1974 roku. Od tej pory był nowelizowany 33 razy. To powoduje, że dziś jest to akt powodujący niejasności interpretacyjne zarówno dla przedsiębiorców jak i pracobiorców. Prawo pracy to nie tylko przepisy Kodeksu pracy, ale również szereg innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, jak i postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów czy statutów określających prawa oraz obowiązki stron stosunku pracy.
Zobacz też:
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.