O zadaniach, przed jakimi stoi informatyka w górnictwie mówił w rozmowie z nettg.pl Mówi Piotr Pietrzak, Chief Technologist, IBM Polska
- Każda branża ma wobec informatyki inne oczekiwania, a w przypadku górnictwa rola informatyki ciągle rośnie. Górnictwo z pewnością potrzebuje systemów analitycznych, aby lepiej kontrolować koszty, zarówno od strony produkcji jak też na przykład takich problemów, jak utylizacja maszyn. Zdarzają się przecież sytuacje, gdy maszyny eksploatuje się przez rok i nie wydobywa się ich na powierzchnię, gdyż wydaje się to nieopłacalne. Jeżeli koszt takiej maszyny wynosi kilkaset tysięcy dolarów, to warto sprawdzić, co się z nią dzieje i w jakim momencie amortyzacji się znajduje – uważa informatyk.
Piotr Pietrzak zauważył, że wiele kopań w dalszym ciągu nie posiada czegoś takiego, jak elektroniczne mapy złóż, choć to systemy teoretycznie dostępne od wielu lat. Powstaje w takiej sytuacji pytanie, czy dana jednostka organizacyjna nie widzi wartości w posiadaniu takiego narzędzia i go nie potrzebuje, czy nie wie o jego istnieniu?
- Pamiętajmy, że bez podstawowych narzędzi nie jesteśmy w stanie budować systemów bardziej skomplikowanych, jak chociażby lokalizacja ludzi pod ziemią czy inwentaryzacja środków trwałych. Przed laty ta ostatnia rzecz prowadzona była przez wytypowanych pracowników wyposażonych w wydrukowaną na papierze listę środków trwałych, potem pojawiły się kody paskowe naklejane na urządzeniach, ale nadal ktoś musiał te kody sczytać. Wyobraźmy sobie, że istnieją już systemy, które umożliwiają automatyczny monitoring środków trwałych, i tego, w którym miejscu się one w danej chwili znajdują - podkreślił.
Zdaniem Pietrzaka nie oznacza to, że jakiegoś pracownika, który zajmował się inwentaryzacją można zwolnić, ale że w zyskanym dzięki informatyce czasie może on wykonywać bardziej przydatne dla firmy zadania, redukując przy okazji koszty i podwyższając produktywność.
Czytaj więcej: SEP 2010 - Relacje z XIX Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.