Blisko 300 osób uczestniczyło w tradycyjnym barbórkowo-świątecznym spotkaniu Fundacji Rodzin Górniczych, które odbyło się w sobotę (10 grudnia) w Górnośląskim Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek. Oczywiście najważniejszymi gośćmi byli podopieczni Fundacji ale nie zabrakło także przedstawicieli spółek węglowych i kopalń, władz miejskich i wojewódzkich oraz reprezentantów świata nauki i instytucji związanych z górnictwem.
Barbórkowo-świąteczne spotkanie jest doskonałą okazją do podsumowania działalności Fundacji. Dokonał tego Bogdan Ćwięk, prezes FRG.
- Od kilku już lat mamy zaszczyt informować Państwa, że możliwości Fundacji rosną. Z roku na rok mamy coraz więcej środków do dyspozycji i możemy bardziej pomagać naszym podopiecznym. Mijający rok zamkniemy przychodami przekraczającymi 2,5 miliona złotych. Są to bardzo poważne kwoty, które są wynikiem wsparcia jakie otrzymujemy od załóg kopalń oraz od naszych darczyńców. Przyczyniają się one nie tylko do tego, aby Fundacja istniała ale przede wszystkim do tego, że możemy udzielać konkretnego wsparcia wszystkim potrzebującym - mówił prezes Ćwięk, który w swoim wystąpieniu wybiegł także nieco w przyszłość. Przedstawił bowiem plany na przyszły rok, który będzie miał wielkie znaczenie dla Fundacji. FRG będzie wówczas świętować swoje 15-lecia i z tej okazji ma się odbyć koncert galowy
Po wystąpieniu odczytano życzenia i podziękowania dla Fundacji od prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska i wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.
Mikrofon pozostawiono również do dyspozycji gości. Głos zabrali m.in. marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz, były wiceminister gospodarki Jerzy Markowski, prezydent Katowic Piotr Uszok oraz wiceprezydent Sosnowca Zbigniew Szaleniec.
Adam Matusiewicz podziękował za wspaniałą prace jaką wykonuje Fundacja i zasygnalizował, że w przyszłym roku w regionie będzie realizowany projekt aktywizacji zawodowej osób z rodzin górniczych. Jak powiedział Matusiewicz, na ten cel wygospodarowano z funduszy unijnych 2,5 miliona zł.
Nieodłącznym elementem barbórkowo-świątecznego spotkania jest także wyróżnienie tych, którzy wspierają działanie FRG. Tego elementu nie zabrakło także w tym roku.
Medale "Przyjacielowi Fundacji" otrzymali:
- prof. Józef Dubiński, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa;
- dr Konrad Tausz, GIG,
- kopalnia Mysłowice-Wesoła;
- kopalnia Jankowice;
- kopalnia Sośnica-Makoszowy;
- kopalnia Borynia-Zofiówka.
Dyplomy "Złoty Sponsor" otrzymali:
- Marek Dubiel, prezes zarządu firmy Drukat;
- kopalnia Wieczorek;
- kopalnia Piast;
- kopalnia Knurów-Szczygłowice;
- kopalnia Budryk;
koksownia Przyjażń.
Natomiast dyplomami "Dar Serca" zostali wyróżnieni:
- Waldemar Kuśmierczyk z kopalni Wujek;
- Związek Zawodowy Kadra przy kopalni Wieczorek;
- Dariusz Skała z Bytomia.
Nagrody za swoje osiągnięcia otrzymali również podopieczni Fundacji, którzy wykazali się m.in. w konkursach plastycznych i fotograficznych organizowanych przez FRG.
Jeden z podopiecznych Fundacji miał także okazję zaprezentować swój talent muzyczno-wokalny. Miłosz Lipowiecki, student krakowskiej Akademii Muzycznej, zaśpiewał trzy arię operowe.
Spotkanie zakończył tradycyjny śląski obiad oraz wspólne kolędowanie. W ten sposób FRG zamknęła 14. rok swojej działalności.
W galerii: Świąteczno-barbórkowe spotkanie Fundacji Rodzin górniczych. Katowice, 10 grudnia 2011 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Skoro jest tak dobrze,to można by podnieść prezesowi pensję do 20000 zł. :)