Co kryją podziemia warszawskiego metra? Otóż warszawska kolej podziemna przecina zadziwiającą mozaikę warstw geologicznych. Wśród nich są m.in. osady subtropikalnego jeziorzyska sprzed 2,8 mln lat, gliny z ogromnymi głazami z czasów ostatniego zlodowacenia, piaski i żwiry polodowcowego koryta rzeki wreszcie dorobek współczesnej cywilizacji, gruzowo-śmieciowe nasypy antropogeniczne.
Wszystko to przedstawiono na długim, pięciometrowym przekroju geologicznym, na którym znalazły się wszystkie stacje metra i łączące je tunele.
O "bogactwach" warszawskiego metra można dowiedzieć się na wystawie zorganizowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawcz w stacji "Wilanowska" w Warszawie. Ekspozycja ukazuje zastosowania naukowych badań geologicznych w praktyce. Istotnym elementem przedsięwzięcia jest także nakreślenie tła historycznego powstania Metra Warszawskiego.
Na wystawie prezentowany jest także skrótowy zarys kartografii geologicznej Warszawy - od najstarszej mapy Siemiradzkiego z 1895 roku, poprzez przedwojenne prace Państwowego Instytutu Geologicznego, po najnowsze dzieło PIG-PIB - superprecyzyjną cyfrową mapę gruntów z 2011 roku.
Zwiedzający będą mieli z kolei okazję zobaczyć rzadko publikowane zdjęcia z budowy "metra głębokiego", które w latach 50. zaczęto drążyć metodą górnicza na głębokości 30 - 40 metrów w Warszawie.
Wystawę można oglądać do maja przyszłego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.