13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny. To jedna z najtragiczniejszych dat w najnowszej historii naszego kraju. 16 grudnia miała miejsce pacyfikacja kopalni Wujek, gdzie życie straciło dziewięciu górników.
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego IPN zaprasza do udziału w wydarzeniach upamiętniających ofiary komunistycznych represji.
Jak informuje katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej w sobotę 13 grudnia na ulicach Bielska-Białej odbędzie się ósma edycja Gry Miejskiej „Tropami Solidarności“, łączącej elementy fabularnej gry terenowej oraz biegu na orientację. Jej uczestnikami będzie młodzież z bielskich szkół średnich.
Gra rozpocznie się o godz. 13.00 w Bielskiej Scenie Reja, a potem rozprzestrzeni się na cale centrum miasta. Dla uczestników przygotowano ponad 20 punktów z konkretnymi zadaniami. Gracze będą musieli wcielić się w działaczy podziemnej „Solidarności“, sprostać wyzwaniom czasów PRL-u i stanu wojennego (m.in. organizacja demonstracji związkowej, druk i kolportaż podziemnych biuletynów solidarnościowych, przetrwanie przesłuchania przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i osadzenia w aresztanckiej celi oraz wiele innych).
W trakcie gry jej uczestnicy spotkają się też z prawdziwymi uczestnikami tamtych wydarzeń – organizatorami strajków, podziemnymi drukarzami i kolporterami, uczestnikami nielegalnych demonstracji.
Główne uroczystości w naszym regionie będą miały miejsce w rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek.
16 grudnia 1981 doszło do masakry górników strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. IPN określa te wydarzenia jako najkrwawszą pacyfikację w czasie stanu wojennego.
Podczas pacyfikacji siłami Milicji Obywatelskiej oraz wojska i w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, 23 zostało rannych, a po stronie oddziałów pacyfikujących rannych zostało 41 milicjantów i żołnierzy, w tym 11 ciężko.
We wtorek 16 grudnia o godzinie 11.00 przeprowadzony zostanie trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania. Syreny zawyją dla upamiętnienia Ofiar pacyfikacji w kopalni Wujek. O godz. 13.00 odbędzie się msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św., a o godz. 14.45 zaplanowano główne uroczystości pod Krzyżem–Pomnikiem Górników przy kopalni Wujek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.