Grupa Energa zakontraktowała łącznie 1228,678 megawatów w aukcji dogrywkowej rynku mocy na 2029 r., której wstępne wyniki ogłosiły w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne - poinformowała Energa. Wyniki muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Grupa Energa, będąca częścią Orlenu w piątkowym komunikacie przekazała, iż zatwierdzenie przebiegu aukcji dogrywkowej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki powinno nastąpić najpóźniej w pierwszym dniu roboczym po upływie terminu 21 dni od dnia zakończenia aukcji mocy.
Spółka dodała, że cena zamknięcia wyniosła ostatecznie 534,09 zł/kW/rok. Z łącznej zakontraktowanej liczby megawatów, 1078,378 MW jest w wieloletnich kontraktach dla jednostek nowych, których przychody przez 17 lat mogą wynieść ponad 9,7 mld zł. Takie umowy zyskały m.in. nowe projekty gazowo-parowe Grupy Energa: CCGT Gdańsk i CCGT Grudziądz B02, które zakontraktowały łącznie 1050,448 MW.
Energa podkreśliła, że oba projekty posiadają kluczowe decyzje administracyjne i uzgodnienia z gestorami sieci.
- W ramach dotychczasowych prac uzyskano m.in. warunki przyłączenia do sieci, tak elektroenergetycznej, jak i gazowej. Uzyskano również decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach i decyzje o pozwoleniu na budowę - poinformowała spółka.
Dodała, że w ramach postępowań przetargowych uzyskała też wiążące oferty dotyczące realizacji tych projektów. Obecnie prowadzone są negocjacje ws. wyboru wykonawców, których zakończenie planowane jest na trzeci kwartał tego roku.
Spółka zakontraktowała też 150,3 MW obowiązku mocowego w ramach usługi DSR (demand side response), czyli dla jednostek redukcji zapotrzebowania.
- Oprócz tego, 17-letni kontrakt mocowy na 27,93 MW zyskał również kogeneracyjny układ trzech silników gazowych, realizowany przez spółkę Energa Kogeneracja, powstający w Elektrociepłowni Elbląg - podano w komunikacie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.