W Hucie Miedzi Głogów odbył się briefing prasowy z udziałem Andrzeja Szydło, prezesa KGHM Polska Miedź oraz Roberta Kropiwnickiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Tematem spotkania były plany inwestycyjne spółki oraz tzw. podatek miedziowy. Spotkanie odbyło się 4 lipca.
KGHM Polska Miedź buduje trzy nowe szyby w Zagłębiu Miedziowym, co pozwoli na zapewnienie stabilnych warunków działalności w górnictwie, przeróbce i hutnictwie miedzi. To surowiec krytyczny, który odgrywa coraz większą rolę nie tylko w kontekście biznesowym, lecz również jako gwarancja bezpieczeństwa publicznego Polski i Europy. W trakcie spotkania prezes zarządu KGHM przyznał, że trudno było rozmawiać o perspektywicznych planach bez zapewnienia długoterminowego finansowania i rentowności produkcji.
– KGHM ma jedne z najgłębszych kopalń na świecie i specyficzne pokłady, które rozciągają się na bardzo dużej powierzchni. Nie mamy w Polsce kopalni odkrywkowych albo złoża o charakterze łatwej w eksploatacji bryły. Nasze złoża znajdują się coraz dalej i coraz głębiej. Jeśli do tego dołożymy wprowadzony w 2012 r. podatek od kopalin, to rodzi się pytanie, czy na obecnym etapie, po 64 latach eksploatacji złóż, KGHM stać na inwestycje w górnictwo. Minister Robert Kropiwnicki przyczynił się do tego, że otworzono nam drzwi do rozmów z Ministerstwem Finansów o podatku od kopalin. Bez tego dialogu trudno byłoby zrozumieć problem, z którym się zderzyliśmy i budować naszą strategię długoterminową – powiedział Andrzej Szydło, prezes zarządu.
Nowe szyby pozwolą w długoterminowej perspektywie zapewnić odpowiedni strumień koncentratu i co najmniej utrzymać poziom produkcji w najbliższych 15 latach, żeby w pełni wykorzystać zdolności produkcyjne Głównego Ciągu Technologicznego, w tym hut KGHM.
– Niedawno podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu fazy wstępnej budowy trzech szybów. Huta Miedzi Głogów powstała w latach 2012 – 2016, czyli w okresie, w którym KGHM był w bardzo dobrej kondycji – teraz jest trudniej zapewnić wsad do hut, które są bardzo specyficzne, przystosowane do koncentratów wydobywanych w kopalniach KGHM – skomentował prezes Andrzej Szydło. – W ubiegłym roku zaczęliśmy rozmawiać o długoterminowej wizji KGHM. Zidentyfikowaliśmy wszystkie elementy i zdolności produkcyjne całego łańcucha technologicznego KGHM. Jest on kompletny: począwszy od wydobycia, poprzez wzbogacanie, hutnictwo i przeróbkę. W związku z tym, że hutnictwo KGHM jest nowoczesne i zdolności przerobowe – w tym największej w Europie Huty Miedzi Głogów – są na tyle duże, że bezwzględnie należy zapewnić ich pełne wykorzystanie, najlepiej w oparciu o koncentraty KGHM, do których te huty są zaprojektowane i przystosowane.
Robert Kropiwnicki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pogratulował decyzji rozwojowych dotyczących budowy trzech nowych szybów.
– Do roku 1990 wybudowano 30 szybów. Potem wybudowano właściwie tylko jeden szyb GG-1, a teraz dopiero budujemy nowe 3 szyby. To pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia po to, żeby górnicy mieli lepsze warunki oraz żeby wydobycie było tańsze i bardziej efektywne.
Jak podkreślił wiceminister, decyzja rozwojowa jest kluczowa dla funkcjonowania KGHM, ale także całego regionu. Dzięki temu KGHM ma perspektywę funkcjonowania nawet do roku 2060, czyli wchodzi w okres rozwoju. Jednocześnie podziękował Ministerstwu Finansów za deklarację zmian ustawy o podatku miedziowym i za dotrzymanie słowa.
– Projekt ustawy jest już gotowy, rozpoczynają się konsultacje zarówno międzyresortowe, jak i społeczne. We wrześniu projekt będzie procedowany już w Sejmie, tak żeby od roku 2026 r. podatek miedziowy mógł być obniżony. Liczenie przez KGHM opłacalności złóż było oparte również na tej uldze. Stopniowe obniżanie podatku to bardzo dobra i sprawiedliwa konstrukcja, która umożliwia rozwój KGHM, ale również zabezpiecza dochody budżetu państwa – podsumował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Projektowane zmiany w podatku od wydobycia niektórych kopalin zakładają stworzenie sprzyjającego środowiska do dalszego rozwoju przemysłu wydobywczego miedzi w Polsce. Ważne jest także ustanowienie od 2029 r. mechanizmu umożliwiającego odliczenie od podatku części poniesionych przez podatników kwalifikowanych nakładów inwestycyjnych. Zmiany mają stać się impulsem do dynamicznego rozwoju przemysłu wydobycia miedzi w Polsce, budowy kopalni, a wraz z nimi do utworzenia nowych miejsc pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.