Zwiedzanie podziemnych wyrobisk ćwiczebnych, pokazy sprawności grupy alpinistycznej - to największe atrakcje dnia otwartego Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, który odbędzie się w piątek, 27 czerwca.
Impreza w CSRG w Bytomiu - Rozbarku przy ul. Chorzowskiej 25 rozpocznie się w 27 czerwca o godz. 9. W programie dnia otwartego znalazły się takie wydarzenia, jak: zwiedzanie podziemnych wyrobisk ćwiczebnych, możliwość nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentacja floty wozów bojowych Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, a także prezentacja sześciu gotowi specjalistycznych bytomskiej Stacji. Wśród nich znalazło się Pogotowie Specjalistyczne Przewoźnych Wyciągów Ratowniczych. Ratownicy przygotują pokaz umiejętności specjalistycznych zastępów do prac z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Wydarzenie zakończy się o godz. 14.
Przypomnijmy. Początki ratownictwa górniczego w Bytomiu przypadają na początek XX w. W 1906 r. podczas obrad zarządu VI sekcji Brackiego Stowarzyszenia Zawodowego, podjęto decyzję o budowie Górnośląskiej Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. W 1908 r. mimo wciąż trwających prac budowlanych, stacja w Bytomiu rozpoczęła działalność, a jej celem było udzielania pomocy zakładom górniczym w przypadku awarii oraz niesienie ratunku poszkodowanym górnikom.
Mimo zawirowań politycznych na Górnym Śląsku związanych z powstaniami śląskimi, Stacja Ratownictwa Górniczego pozostała po podziale Śląska wraz z Bytomiem w granicach Niemiec, jednak niosła pomoc w całym okręgu górnośląskim. W latach dwudziestych XX w. bytomska stacja zmieniła nazwę na Górnośląską Główną Stację Ratownictwa Górniczego i Sztolnię Doświadczalną w Bytomiu, zaś w 1929 r. w stacji utworzono stałe górnicze pogotowie ratownicze.
Istotne zmiany w bytomskiej stacji zaszły dopiero po II wojnie światowej, gdy cały Górny Śląsk, a wraz z nim Bytom znalazł się w granicach Polski. W 1947 r. nastąpiło przekształcenie stacji w Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego, powierzając jej rolę koordynatora działań ratowniczych. Już rok później w 1948 r. powołano przedsiębiorstwo - Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu z okręgowymi oddziałami w Bytomiu, Sosnowcu i Wałbrzychu.
Najistotniejsze zmiany w działalności ratownictwa górniczego wprowadzono w 1958 r. Wówczas Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu przekształcono w Centralną Stację Ratownictwa Górniczego, która zaczęła nadzorować i kontrolować ratownictwo we wszystkich zakładach górniczych.
W 1974 r. oddano nowoczesny budynek Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, który znajduje się przy ul. Chorzowskiej 25, zaś w 2005 r. Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.