Jeszcze w tym roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń ogłosi przetarg na roboty związane z ugaszeniem i kompleksową rekultywacją płonącej hałdy Wrzosy I w Pszowie.
Na zwałowisku odpadów pogórniczych Wrzosy I, na terenie ponad 20 ha, zalega blisko 6 mln ton kruszywa pogórniczego. Hałda powstała w wyniku działalności pobliskiej kopalni Anna. Po likwidacji Kompani Węglowej w 2017 r. trafiła ona wraz z przejmowanym majątkiem do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zgromadzone na terenie zwałowiska odpady powydobywcze charakteryzują się znaczną zawartością części palnych, biorących udział w procesie samonagrzewania się i samozapalania, co w konsekwencji doprowadziło do powstawania widocznych stref wysokiej aktywności termicznej.
Jedynym sposobem na skuteczne ugaszenie hałdy jest kompleksowa rekultywacja. SRK złożyła w marcu 2024 r. wniosek o dofinansowanie tego zadania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W czerwcu 2024 r. wniosek pozytywnie zaopiniował Wyższy Urząd Górniczy, co umożliwiło SRK w lutym 2025 r. zawarcie umowy o dofinansowanie z NFOŚiGW. W połowie roku spółka otrzyma zaktualizowaną dokumentacją projektową, która umożliwi ogłoszenie przetargu na rekultywację hałdy Wrzosy I w Pszowie. Pracę powinny ruszyć w 2026 r. i potrwają 5 lat. Największe uciążliwości związane z gaszeniem hałdy przewidywane są do 2028 r. Pozostałe lata będą polegały głównie na formowaniu i pracach pielęgnacyjnych zwałowiska.
Decyzję nakładającą obowiązek ograniczenia oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia oraz przywrócenie środowiska do stanu właściwego zwałowiska odpadów górniczych Wrzosy w Pszowie wydał starosta wodzisławski. Realizując ten obowiązek SRK zawarła w sierpniu 2021 r. umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej likwidacji zapożarowania oraz rekultywacji technicznej i biologicznej zwałowiska.
- Dziś Pszów mierzy się ze skutkami działalności wydobywczej sprzed lat, a SRK te błędy naprawia. Sąsiedztwo palącej się hałdy nie jest łatwe dla pobliskich mieszkańców. Reagujemy na ich sygnały, dlatego od kilku miesięcy wykonujemy cotygodniowe pomiary kontrolne stężeń gazów, wydobywających się z wnętrza obiektu. Bezpieczeństwo publiczne jest dla nas najważniejsze, dlatego dokładamy wszelkich starań, żeby hałdę zgasić, zrekultywować i ostatecznie zażegnać trwający latami problem - mówi Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy SRK.
SRK kierując się dobrem okolicznych mieszkańców, podjęła doraźne prace zabezpieczające. Ich celem było ograniczenie emisji dymu i uciążliwości odorowych. Prace realizowane były w 2020, 2023, 2024 i 2025 roku. Kolejne są w trakcie realizacji. W sumie zabezpieczanych jest blisko 25 tys. m kw. hałdy.
Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców SRK informuje o wszystkich działaniach prowadzonych na zwałowisku gminy Pszów, Rydułtowy oraz Starostwo Wodzisławskie. Przed każdym rozpoczęciem kolejnych prac przesyłana jest informacja do Urzędu Miasta Pszów z prośbą o poinformowanie mieszkańców. Przedstawiciele spółki uczestniczą też we wszystkich spotkaniach dotyczących działań na hałdzie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.