REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
8 maja 2025 07:00 Portal gospodarka i ludzie autor: TCZ

TAURON rozpoczął dekarbonizację elektrociepłowni. Na początek warta 300 mln zł inwestycja w Czechowicach-Dziedzicach

TAURON Ciepło planuje odejść od produkcji z węgla
fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Przedstawiciele Spółki TAURON Ciepło podpisali kontrakt na budowę układu wysokosprawnej kogeneracji w elektrociepłowni w Czechowicach-Dziedzicach. Oznacza to, że zakład będzie pierwszym w Grupie TAURON, który dostarczy ciepło i energię elektryczną, wyprodukowane w całości bez udziału węgla.

Wysokosprawna kogeneracja to produkcyjny proces technologiczny, w którym następuje jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej oraz ciepła w jednym strumieniu wykorzystanego paliwa (w tym wypadku gazu ziemnego). Układ kogeneracyjny zastąpi w Czechowicach-Dziedzicach istniejącą jednostkę wytwórczą opalaną paliwem węglowym.

– Transformację segmentu ciepłownictwa w TAURONIE zaplanowaliśmy systemowo. Naszym celem jest budowa nowoczesnych, efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych z uwzględnieniem najnowszych, najbardziej odpowiednich dla danej lokalizacji rozwiązań technologicznych. Po uruchomieniu nowej instalacji Elektrociepłownia w Czechowicach-Dziedzicach będzie pierwszą lokalizacją w Grupie TAURON, dostarczającą ciepło i energię elektryczną, wyprodukowane w całości bez udziału węgla – mówi Marcin Staniszewski, prezes zarządu TAURON Ciepło.

Jak dodaje, nowa inwestycja przyniesie pozytywne efekty ekologiczne ze względu na znaczące obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń, co ma się przełożyć na poprawę jakości powietrza na terenie miasta i okolic.

– Ciepło, które będzie wytwarzane w nowej instalacji, zostanie wykorzystane w lokalnych systemach ciepłowniczych, zapewniających dostawy dla mieszkańców miast Bielsko-Biała i Czechowice-Dziedzice. Natomiast energia elektryczna będzie przede wszystkim dostarczana do krajowego systemu elektroenergetycznego – dodaje Marcin Staniszewski.

Do 2030 roku TAURON Ciepło chce odejść całkowicie od produkcji z węgla

Dekarbonizacja oraz podniesienie efektywności produkcji i dostaw ciepła są jednymi z priorytetów biznesowych Strategii Grupy TAURON na lata 2025-2035. W szczególności oznacza to zastąpienie źródeł węglowych nowoczesnymi niskoemisyjnymi jednostkami, wykorzystanie zmienności cen energii i wsparcie rozwoju sieci oraz rozwój rynku ciepła. TAURON Ciepło planuje również rozwój rynku ciepła poprzez nowe przyłączenia odbiorców.

Nowoczesny segment ciepłowniczy to kamień milowy w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Zgodnie ze Strategią Grupy, w 2030 roku TAURON Ciepło planuje odejść całkowicie od produkcji z węgla i zapewnić 100 proc. nisko- i zeroemisyjnego ciepła.

Inwestycja w Czechowicach-Dziedzicach zostanie zrealizowana przez Konsorcjum, którego liderem jest spółka CONTROL PROCESS. Wartość umowy na realizację inwestycji to 287 mln zł netto. Czas realizacji umowy wynosi 30 miesięcy.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Fedrują dwoma kombajnami, są gotowi przyjąć specjalistów
9 maja 2025
13 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]