Ściana wydobywcza kopalni Halemba, gdzie doszło do wstrząsu, została wyłączona z eksploatacji. Wizja lokalna odbędzie się najwcześniej w poniedziałek (5 maja) - poinformowała rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej Ewa Grudniok.
Podziemny wstrząs, do którego doszło na poziomie 1030 m, był silnie odczuwalny w kilku miastach we wtorek wieczorem. Według informacji PGG miał on energię 5x10do7J, co odpowiada magnitudzie 3,1 w skali Richtera.
- Ściana wydobywcza nr 2 pokładu 410 została wyłączona z eksploatacji - poinformowała Ewa Grudniok w środę po zebraniu zespołu ekspertów, który określił warunki wykonania wizji lokalnej, jaka będzie mogła odbyć się najwcześniej w poniedziałek.
Ściana wydobywcza 2 w pokładzie 410 w kopalni Halemba została przygotowana do eksploatacji w 2024 r. Jej spodziewany wybieg sięga 1080 m przy długości 120 m i wysokości ok. 3 m.
W chwili wstrząsu w rejonie ściany wydobywczej przebywało 33 górników. Dwóch z nich przetransportowano do szpitali w Katowicach i Zabrzu. - Ich stan jest dobry. Najprawdopodobniej jutro (w czwartek) opuszczą szpitale - powiedziała Ewa Grudniok.
Podziemne wstrząsy, obok wybuchów metanu i pyłu węglowego, są częstymi przyczynami wypadków górniczych.
Przeważająca część wstrząsów, nawet jeżeli są istotnie odczuwalne na powierzchni, nie wywołuje negatywnych skutków. Te, które powodują uszkodzenia w infrastrukturze pod ziemią lub na powierzchni, nazywane są tąpnięciami.
Pod koniec stycznia 2025 r. w kopalni Marcel doszło do tąpnięcia, w następstwie którego zmarł jeden górnik, a 11 trafiło do szpitali, z czego dziewięciu następnego dnia wróciło do domów.
Według Głównego Instytutu Górnictwa w 2024 r. w obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego odnotowano 1108 wstrząsów o magnitudzie większej niż 1,5 w skali Richtera, z czego 416 o magnitudzie większej niż 2 w skali Richtera. Najsilniejsze z nich, o magnitudzie 3,9 i 3,6 w skali Richtera, były szczególnie odczuwalne w Rybniku, Radlinie, Rydułtowach, Wodzisławiu Śląskim, Marklowicach, Gliwicach, Radlinie Szczerbice, Pszowie i Lubomii.
Kopalnia Halemba była pierwszą w Polsce kopalnią oddaną do eksploatacji po II wojnie światowej. Funkcjonowała samodzielnie przez 50 lat - od 1957 do 2007 r. Obecnie jest jednym z dwóch ruchów należącej do PGG kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.