- Budowa unii energetycznej powinna łączyć elastyczność, bezpieczeństwo i zasady wzajemnego zaufania - ocenił w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna podczas spotkania przewodniczących komisji ds. klimatu i energii.
Jego zdaniem kluczową rolę w tym procesie ma odegrać solidarność energetyczna, zapisana w unijnym traktacie i potwierdzona przez orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE.
W Senacie w poniedziałek odbyło się spotkanie przewodniczących komisji właściwych w sprawach klimatu i energii “Energetyka zeroemisyjna a konkurencyjność i bezpieczeństwo UE“ w ramach parlamentarnego wymiaru sprawowanej przez Polskę w pierwszym półroczu 2025 r. prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
- Budujmy unię energetyczną, która z jednej strony jest elastyczna, z drugiej zapewnia bezpieczeństwo, a współpraca opiera się na zasadzie wzajemnego zaufania, której istotnym elementem musi być solidarność energetyczna - powiedział pełnomocnik.
Podkreślił, że państwa członkowskie powinny zachować prawo do kształtowania własnego miksu energetycznego, przy jednoczesnym poszanowaniu wspólnych celów klimatycznych i gospodarczych.
- Jesteśmy zobowiązani do budowania unijnego rynku energii opartego na zasadzie solidarności, który respektuje prawa państw członkowskich i wszystkie typy źródeł wytwórczych - dodał.
Wrochna wskazał też na konieczność projektowania rozwiązań wspierających rozwój odnawialnych źródeł energii, które oferują niskie ceny prądu, przy równoczesnym wzmacnianiu mechanizmów bezpieczeństwa energetycznego, takich jak rynki mocy.
- Myśląc o bezpieczeństwie energetycznym i rynku energii, musimy działać w duchu solidarności. Bez wzajemnego zaufania nie zbudujemy unii energetycznej, która będzie skutecznie dzieliła obowiązki w tym zakresie - dodał.
Wskazał, że obecnie w Unii Europejskiej ponad połowa sumy na rachunku energii elektrycznej to kwota, która stanowi dodatkowe koszty, a nie koszt energii. W Polsce jest to opłata kogeneracyjna, opłata OZE, opłata jakościowa, opłata za rynek mocy co powoduje, że koszt energii cały czas pozostaje wysoki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.