Podczas sesji plenarnej XXXIV Szkoły Eksploatacji Podziemnej, poświęconej strategicznej transformacji energetyki i górnictwa w Polsce, przedstawiono inicjatywę powołania Centrum Geoinformacji i Cyberbezpieczeństwa PIG-PIB.
Koncepcję Centrum zaprezentował Artur Dyczko, dyrektor oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Ma się on wpisywać w nowoczesną strategię cyfryzacji PIG. Jego celem jest stworzenie narzędzia analitycznego i infrastruktury IT wspierających bezpieczeństwo i zarządzanie surowcami naturalnymi.
- Platforma Surowcowa Polski musi stać się centralnym systemem zarządzania działaniami w obszarze surowcowym, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa energetycznego państwa. Współczesna gospodarka surowcowa wymaga nowych narzędzi analitycznych, które pozwolą na dynamiczne zarządzanie procesami związanymi z zapotrzebowaniem, produkcją oraz logistyką dystrybucji surowców – podkreślił Artur Dyczko.
Nowe centrum - w zamysłach jego twórców - stanowić będzie fundament cyfrowej gospodarki surowcowej.
Postawiono na cztery dziedziny: zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowej infrastruktury przemysłowej, a więc rozwój systemów monitorowania zagrożeń cybernetycznych i ochronę krytycznych systemów IT/OT poprzez powołanie ISAC SiG (Information Sharing and Analysis Center for Raw Materials and Geodiversity).
Monitorowanie bezpieczeństwa transformacji energetycznej Śląska – analizę geologiczna, monitoring terenów pogórniczych i zarządzanie zasobami naturalnymi w kontekście zmian klimatycznych i restrukturyzacji sektora górniczego.
Centrum będzie kluczowym narzędziem nie tylko dla instytucji naukowych i administracyjnych, ale przede wszystkim dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców Śląska, monitorując skutki eksploatacji górniczej i plany rewitalizacji terenów pogórniczych.
Budowę geologicznej chmury obliczeniowej oraz baz danych geoprzestrzennych – centralizacja, analiza i udostępnianie zasobów geologicznych i środowiskowych w nowoczesnej infrastrukturze chmurowej.
Wreszcie rozbudowę Centralnego Archiwum Geologicznego na Śląsku. Chodzi o digitalizacja zasobów geologicznych i górniczych oraz budowa dedykowanej jednostki archiwizacyjnej w Oddziale Górnośląskim PIG-PIB.
Jednym z kluczowych elementów strategii PIG-PIB jest umiejscowienie nowego centrum właśnie na Śląsku.
- Śląsk zawsze był kluczowym ośrodkiem przemysłu i surowców w Polsce. Dziś, dzięki cyfrowej transformacji, może stać się centrum innowacji i analityki geologicznej. Powołanie Centrum Geoinformacji i Cyberbezpieczeństwa pozwoli nie tylko na ochronę danych geologicznych, ale także na ich efektywne wykorzystanie w strategicznych decyzjach państwa. To centrum będzie służyć wszystkim oddziałom PIG-PIB, ale także mieszkańcom Śląska, dla których bezpieczeństwo terenów pogórniczych i infrastruktury krytycznej jest kluczowym priorytetem - podkreślił prof. Krzysztof Szamałek, dyrektor PIG - PIB.
- Żadna informacja, dana czy dokument geologiczny nie mogą ulec zniszczeniu podczas przygotowanej transformacji. Wszystko to jest kluczowe dla dobra mieszkańców Śląska i przyszłych pokoleń – dodał.
Z kolei prof. Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju, odnosząc się do tej inicjatywy, zaznaczył: - Stabilizacja zasad działania Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB jako państwowej służby geologicznej to fundament budowy nowoczesnej, cyfrowej infrastruktury geologicznej, która zapewni skuteczne dokumentowanie złóż oraz obsługę geologiczną kopalń.
Nowa inicjatywa to kolejny dowód na to, że polska geologia i sektor surowcowy mogą być liderami cyfrowej rewolucji. Dzięki inwestycjom w bezpieczeństwo danych, geoinformację i zaawansowane modelowanie geologiczne, PIG-PIB umacnia swoją pozycję jako kluczowy ośrodek analityczny w transformacji energetycznej i gospodarczej kraju.
Prof. Krzysztof Galos odnosząc się do tej inicjatywy, zaznaczył, że stabilizacja zasad działania PIG - PIB jako państwowej służby geologicznej, to fundament budowy nowoczesnej, cyfrowej infrastruktury geologicznej, która zapewni skuteczne dokumentowanie złóż oraz obsługę geologiczną kopalń.
Nowa inicjatywa to kolejny dowód na to, że polska geologia i sektor surowcowy mogą być liderami cyfrowej rewolucji. Dzięki inwestycjom w bezpieczeństwo danych, geoinformację i zaawansowane modelowanie geologiczne, PIG-PIB umacnia swoją pozycję jako kluczowy ośrodek analityczny w transformacji energetycznej i gospodarczej kraju – podkreślono w trakcie obrad.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.