Microsoft potwierdził inwestycję w wysokości 2,8 mld zł w centrum chmurowe na Mazowszu - poinformował premier Donald Tusk po spotkaniu z wiceprezesem Microsoftu Bradem Smithem. Zapowiedział, że w marcu br. przedstawiciele rządu będą spotykać się polskimi przedstawicielami sektora IT.
Premier Donald Tusk oraz prezydent, wiceprezes Microsoftu Brad Smith ogłosili podczas konferencji prasowej inwestycję firmy w kwocie 2,8 mld zł (700 mln dolarów) w chmurowe centrum danych na Mazowszu.
Jak mówił szef rządu, będzie to inwestycja “w naszą przyszłość, nasze bezpieczeństwo, w naszych młodych, w nasze startupy, w naszych uczonych“. Przypomniał, że Microsoft w 2020 roku zainwestował 1 mld dolarów tworząc tzw. region chmury w Polsce. Prace w tym zakresie zostały zakończone w 2023 r. Zapowiedziane inwestycje - jak tłumaczył - to druga faza, która ma zwiększyć moc obliczeniową w Polsce i w tej części Europy.
Brad Smith wskazał, że moc ta ma być wykorzystywana przede wszystkim do zwiększania cyberbezpieczeństwa we współpracy z polskimi siłami zbrojnymi, poprzez budowanie kompetencji w zakresie sztucznej inteligencji.
- Ta inwestycja Microsoftu świadczy o naszym ogromnym zaufaniu do Polaków, polskiej gospodarki, do polskiego rządu i jego kierownictwa - podkreślił Smith i dodał, że dobrze ocenia ostatnie trzy dekady, czyli okres, od kiedy firma otworzyła swój oddział w kraju. - Polska zawsze wspierała Microsoft. Microsoft zawsze będzie wspierał Polskę - zaznaczył.
Donald Tusk zapowiedział, że w marcu br. zarówno on jak i przedstawiciele rządu mają spotykać się przedstawicielami polskiego sektora IT: firmami, startupami, technikami oraz ekspertami. Jak dodał, spotkania mają odbywać się w siedzibie KPRM, a ich efekty będą komunikowane na konferencjach prasowych.
- Luty był takim miesiącem spotkań z naszymi największymi partnerami, głównie amerykańskimi. I to dzisiejsze spotkanie z Microsoft było taką puentą - wskazał premier.
Wiceprezes Microsoft Corporation Brad Smith jest odpowiedzialny za kierowanie pracą firmy i reprezentowanie jej w kwestiach związanych ze stykiem technologii i społeczeństwa, w tym sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, prywatności, zrównoważonego rozwoju środowiska, praw człowieka, bezpieczeństwa cyfrowego, imigracji, filantropii oraz produktów i działalności dla klientów non-profit. Kieruje zespołem około 2000 profesjonalistów ds. biznesu, prawa i spraw korporacyjnych zlokalizowanych w 54 krajach i działających w ponad 120 krajach.
Premier Donald Tusk spotkał się z wiceprezesem Microsoftu w czerwcu ub.r. Wówczas głównym tematem rozmowy było bezpieczeństwo, w tym to cybernetyczne. Szef polskiego rządu oraz Smith omówili także rolę firmy Microsoft we wspieraniu rozwoju Polskiej Doliny AI.
Jak podawała wówczas KPRM, Microsoft od 1992 roku ma swój oddział w naszym kraju. Firma jest jednym ze światowych dostawców usług chmurowych, rozwiązań big data oraz sztucznej inteligencji. Częścią inwestycji w Polsce są programy podnoszenia kwalifikacji zarówno informatyków, jak i nauczycieli, studentów oraz zwykłych obywateli.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To kasa na waciki a zapędy cyfrowego zamordyzmu...