- Rozpoczęły się zasadnicze prace przy rewitalizacji wielkiego pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej na cele turystyczno-kulturalne - poinformował w czwartek wieczorem prezydent miasta Michał Pierończyk.
Umowę na adaptację wielkiego pieca Huty Pokój, gdzie do grudnia 2026 r. kosztem ponad 81 mln zł ma powstać “Centrum Transformacji“, o charakterze turystyczno-kulturalnym i edukacyjnym, miasto podpisało w połowie grudnia ub. roku.
W czwartek wieczorem prezydent Rudy Śląskiej w swoich mediach społecznościowych przekazał, że prace przy wielkim piecu ruszyły już “pełną parą“: po robotach przygotowawczych i organizacyjnych wykonawca przystąpił do prac ziemnych.
“Aktualnie trwa usuwanie zbędnych i niestabilnych elementów stalowych po byłej rampie kolejowej. Przygotowywany jest również teren pod fundamenty nowego budynku wystawowego. Na przełomie lutego i marca wykonawca planuje rozpocząć palowanie“ - napisał Pierończyk.
Zasygnalizował, że już teraz przygotowywane jest funkcjonowanie obiektu po przebudowie, dlatego zabezpieczane jest zachowane wyposażenie wnętrz.
“Zachowane przedmioty zostały skatalogowane i opisane. Na czas robót znajdą bezpieczne schronienie, następnie zostaną poddane konserwacji, aby po ich zakończeniu mogły zostać wykorzystane jako elementy scenografii wystawy. Wiele z przedmiotów ma prywatny charakter, należały one do pracowników, są pamiątką i świadectwem ich pracy“ - zaznaczył prezydent.
Całe przedsięwzięcie zakłada udostępnienie instalacji wielkiego pieca turystom i stworzenie przy niej “centrum transformacji“. Miasto dostało do przygotowanego pod tym kątem unijnego projektu ponad 75,5 mln dotacji.
Był to efekt rozstrzygnięcia w listopadzie 2023 r. finansowanego środkami Funduszu Sprawiedliwej Transformacji naboru działania 10.9. programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego (FESL). Umowę dotacji podpisano w lutym 2023 r.
W połowie grudnia ub. roku miasto podpisało wartą ponad 81 mln zł umowę z przedsiębiorstwem Łęgprzem z Krakowa na adaptację, w ciągu dwóch lat, wielkiego pieca Huty Pokój pod kątem realizacji “Centrum Transformacji“, o charakterze turystyczno-kulturalnym i edukacyjnym.
Lokalne władze podkreślają, że inwestycja ma z jednej strony uchronić wielki piec, który jest perełką poprzemysłowego dziedzictwa, a z drugiej - odmienić oblicze miasta. Kompleks po rewitalizacji ma służyć celom turystyczno-kulturowo-edukacyjnym, ale też działaniom aktywizującym zawodowo osoby, które wskutek transformacji utraciły zatrudnienie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.