Wszystkie media skupiają się na dzisiejszej inauguracji prezydentury Donalda Trumpa i tym co zrobi nowy prezydent USA. Póki co umawia rozmowę z Władimirem Putinem, wypuszcza kryptowalutę, zapowiada czystki imigrantów. Zaś w kraju Donald Tusk informuje, że Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie. Wydatki na zbrojenia mamy rekordowe. Zapraszamy do lektury przeglądu mediów 20 stycznia.
* Dziennik.pl: Donald Tusk skomentował prognozę Międzynarodowego Funduszu Walutowego na temat wzrostu gospodarczego Polski. Wynika z niej, że Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie. "Dobre wiadomości nie są w modzie, ale muszę, bo się uduszę" - napisał Tusk na platformie X.
* Parkiet.com: Rekordowe wyceny mocarzy z warszawskiej giełdy. Krajowe indeksy rozczarowują, nie mogąc od kilku miesięcy znaleźć kierunku, ale nie dotyczy to spółek, będących od dłuższego czasu na celowniku kupujących, co wywindowało ich wyceny do rekordowych poziomów. Czy nadal warto na nie stawiać?
* Rp.pl: Jest rekord: 134 mld zł na obronność wydane w 2024 r. W 2024 r. na obronność Polska najpewniej wydała ok. 134 mld zł, co stanowi ok. 3,7 proc. PKB – wynika z szacunków „Rz”.
* Parkiet.com: Geopolityka jest dziś kluczowa dla ropy, gazu i paliw. Konflikty zbrojne i rywalizacja między Chinami a Zachodem coraz mocniej wpływają na działalność spółek. O tym, że czynniki zewnętrzne mogą zdecydować również o osiąganych wynikach, mówią m.in. Orlen, Unimot, Anwim i Ekopol.
* Onet.pl: Przez lata to przemysł stanowił o sile polskiej gospodarki, swoją siłą eksportową równoważąc konieczny import surowców energetycznych i zdobywając światowe rynki. Drogi prąd zakłócił ostatnio ten marsz do sukcesu, wielu dużych graczy likwiduje u nas fabryki i zwalnia pracowników. Ale okazuje się, że nawet w trudnych okolicznościach dajemy radę wycisnąć z rzeczywistości gospodarczej tyle, ile się da. To polski sektor usług jest teraz głównym motorem gospodarczym. Jego wzrost jest jednym z najwyższych w Europie.
* Dziennik.pl: Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta PiS, odwiedził Lębork. W takcie spotkania z mieszkańcami doszło do kontrowersyjnej sytuacji. Po tym, jak jeden z uczestników wyraził obawy, że rząd nie uzna wyborów prezydenckich w przypadku zwycięstwa Nawrockiego, zgromadzeni zaczęli krzyczeć wulgarne hasła odnoszące się do Donalda Tuska. Kandydat PiS zachowanie publiczności skwitował uśmiechem.
* RP.pl: Instytut Promocji Nawrockiego. Od początku prezesowi chodziło o wielką politykę? Instytut Pamięci Narodowej od dłuższego czasu nie jest w stanie wydać historycznego bestsellera, który nadałby ton debacie publicznej. Miejsce badań, przykładowo nad kryzysami społeczno-politycznymi, zajęła rocznicowa celebra, propaganda historyczna i promocja prezesa Karola Nawrockiego. Rozmówcy „Rzeczpospolitej” z wewnątrz Instytutu są zgodni: w IPN nie dzieje się dobrze.
* Dziennik.pl: Zgodnie z raportem BIG InfoMonitor, liczba zadłużonych seniorów w Polsce osiągnęła 370 tys., a łączna kwota ich zadłużenia przekroczyła 12 miliardów złotych. Mimo że liczba osób w wieku 65+ w kraju rośnie, ich sytuacja finansowa pozostaje trudna, a wielu z nich zmaga się z rosnącym ciężarem zadłużenia.
* RP.pl: Pokazowe śledztwa z czasów Zbigniewa Ziobry i PiS. Będzie więcej badanych spraw. – Wszystko działo się po to, aby epatować opinię publiczną faktem prowadzenia postępowania, co z kolei miało stawiać określone osoby w negatywnym świetle – mówi prokurator Jarosław Onyszczuk.
* Rp.pl: Koniec z ukrywaniem zarobków w ofertach pracy? Polacy chcą jawności wynagrodzeń. 77 proc. osób, które wzięły udział w konsultacjach projektu ustawy o jawności wynagrodzeń uważa, że jest on potrzebny.
* Rp.pl: Dostęp do gotówki staje się coraz trudniejszy: znikają okienka kasowe, za wypłatę z bankomatu często trzeba płacić. Banki odpowiadają, że idą z duchem czasu, bo Polacy wolą płatności kartą czy mobilne. A obsługa gotówki też sporo kosztuje.
* TVN24: Zawieszenie broni w Strefie Gazy weszło w życie. Po południu doszło do przekazania stronie izraelskiej pierwszych trzech przetrzymywanych przez Hamas kobiet (cywilów). Czerwony Krzyż poinformował, że ich stan zdrowia jest dobry. Rozejm między Izraelem i Hamasem, początkowo planowany był na niedzielny poranek, opóźnił się ze względu na brak listy nazwisk izraelskich zakładników, którzy zostaną uwolnieni na mocy porozumienia. Hamas spełnił ten warunek przed południem.
* Gazeta.pl: Do tej pory podejrzewano, że niszczenie podmorskich kabli na Bałtyku to akty sabotażu, za którymi stoi Rosja. Tymczasem amerykański dziennik "Washington Post" publikuje zaskakujące doniesienia. Zdaniem gazety przerwane kable na Bałtyku to efekt "wypadków morskich, a nie sabotażu ze strony Rosji". Amerykański dziennik powołuje się przy tym na ustalenia "kilku amerykańskich i europejskich funkcjonariuszy wywiadu".
* Rp.pl: Wielki skok w nieznane. Co nas czeka pod rządami Donalda Trumpa? Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych już pierwszego dnia urzędowania chce podjąć setkę decyzji kluczowych dla swojego kraju i jego najbliższych sojuszników.
* TVN24: Do jutrzejszego zachodu słońca inwazja na nasz kraj dobiegnie końca – powiedział Donald Trump przemawiając do swoich zwolenników podczas wiecu "Make America Great Again" w Capital One Arena w Waszyngtonie. Oświadczył, że od pierwszego dnia urzędowania nałoży surowe ograniczenia imigracji, przysięgając, że szybko spełni główną obietnicę swojej kampanii prezydenckiej. Zapewnił, że uchyli "każde radykalne i głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena" w ciągu kilku godzin od objęcia prezydentury. Jak podaje Reuters, źródło zaznajomione z planem twierdzi, że w poniedziałek Trump podejmie ponad 200 działań wykonawczych.
* Parkiet.com: Prezydent elekt Donald Trump w piątek uruchomił kryptowalutę, której wartość eksplodowała z dnia na dzień, zwiększając jego majątek, przynajmniej na papierze, o dziesiątki miliardów dolarów na chwilę przed zaprzysiężeniem.
* Wyborcza.pl: Ukraina pracuje nad stworzeniem własnego systemu obrony powietrznej, prezydent Zełenski podpisał dekret o sankcjach wobec propagandystów i osób popierających Rosję. Siły Obronne Ukrainy odzyskały pozycje w kilku osadach w obwodzie kurskim i donieckim. W nocy drony zaatakowały rosyjskie przedsiębiorstwa. Trwa 1062. dzień rosyjskiej inwazji.
* TVN24: 55. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos (WEF) rozpoczyna się już w poniedziałek. Coroczne spotkanie liderów polityki i biznesu odbędzie się pod hasłem "Współpraca w inteligentnym wieku". Obrady i bardziej kuluarowe dyskusje zdominuje temat prezydentury Donalda Trumpa, a także sztucznej inteligencji.
* TVN24: Mieszkańcy środkowej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych przygotowują się na atak zimy. Ostrzeżenia przed burzami śnieżnymi i siarczystym mrozem obejmują tereny zamieszkane przez 70 milionów osób. Miejscami spodziewane są opady śniegu do 90 centymetrów, a temperatura odczuwalna lokalnie spadnie poniżej -40 stopni.
Warszawa.
* Wyborcza.pl: Chiny zaczęły kolejny "wielki marsz", tym razem po dominację w światowej motoryzacji. Forsują eksport aut, a jednocześnie ze swojego podwórka wypychają zachodnie koncerny.
* Onet.pl: Pojmani w Ukrainie żołnierze z Korei Północnej są bardzo zaskoczeni warunkami, w których zostali umieszczeni — donosi brytyjski dziennik "The Times". Wojskowi z armii Kim Dzong Una mają dziwić się na obecność toalet i ciepłej wody. Dziennikarze opisują, że najprawdopodobniej nie zdają sobie nawet sprawy z faktu, że jako jeńcom wojennym przysługują im pewne prawa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.