Boom na wiatraki w Niemczech. EBOR pobił swój rekord inwestycji w Polsce. Branża meblarska w tarapatach. Biden wygłosił pożegnalne orędzie do narodu. To najważniejsze tematy w mediach 16 stycznia.
* Business Insider: - Grupa Azoty ma potężne problemy finansowe i przymierza się do sprzedaży części aktywów. Analitycy nie mają wątpliwości – spółka nie uniknie głębokiej restrukturyzacji i dalszych zwolnień pracowników. A jej przyszłość zależy od kluczowej decyzji Unii Europejskiej w sprawie Rosji i Białorusi.
*RP.pl: - Poszukiwany czerwoną notą Interpolu obywatel polski Samer A., były członek zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh (Grupa Orlen), został zatrzymany na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich - poinformowała rzeczniczka Prokuratora Generalnego.
* TVN24.pl: - W Ameryce tworzy się oligarchia, która posiada ogromne bogactwo, władzę i wpływy, co zagraża naszej demokracji i wolnościom - powiedział prezydent USA Joe Biden w pożegnalnym orędziu do narodu. Joe Biden wezwał też do wprowadzenia konstytucyjnych poprawek, między innymi by odebrać immunitet prezydentom.
* Gazeta.pl: - W 2024 r. w Niemczech władze wydały rekordową liczbę zezwoleń na budowę lądowych turbin wiatrowych. W 2024 r. niemieckie władze zatwierdziły postawienie około 2400 turbin o łącznej mocy około 14 gigawatów. Dla porównania największa w Europie elektrownia węglowa Bełchatów ma łączną moc 5,1 gigawatów.
* Money.pl: - Ferie zimowe za pasem, a to oznacza większy ruch na narciarskich stokach. Tegoroczne cenniki przywitają narciarzy kolejnymi podwyżkami - wynika z analizy przeprowadzonej przez aplikację PanParagon w siedmiu popularnych stacjach narciarskich w Polsce.
* Rp.pl: - Rusza ofensywa przeciwko bankom w kwestii kredytów hipotecznych z WIBOR oraz kredytów konsumenckich – zapowiada stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. „Przy tych sprawach spory frankowe mogą okazać się niewinną igraszką”.
* „Dziennik Gazeta Prawna”: - Masło, oliwa z oliwek i prąd, a po przeciwnej stronie bilety lotnicze i cukier; tak wygląda zestawienie najbardziej drożejących i taniejących artykułów konsumpcyjnych w 2024 r.
* Money.pl: - Ceny polskich mebli w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły o kilkanaście procent, podczas gdy w tym samym czasie ceny mebli chińskich spadły o kilkadziesiąt procent. Do tego Rumuni czy Bułgarzy produkują już taniej niż Polacy - mówi Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.
* „Puls Biznesu”: - Wartość nadwiślańskich inwestycji banku rozwoju w 2024 r. przekroczyła 1,4 mld euro. To dobrze, bo gospodarka i firmy rosną, i źle, bo brakuje prywatnego kapitału. Potrzeby wciąż są ogromne. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to międzynarodowa instytucja finansowa, której misją jest wspieranie wolnego rynku i zielonej transformacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji Centralnej i wybrzeża Morza Śródziemnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.