W piątek weszło w życie zmienione rozporządzenie Rady Ministrów ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli. Na liście są już m.in.: TVN, Cyfrowy Polsat, telewizja Polsat czy WB Electronics.
Rząd znowelizował obowiązujące obecnie rozporządzenie, dopisując do wykazu podmiotów podlegających ochronie sześć spółek: Cyfrowy Polsat, Telewizję Polsat, TVN, P4, T-Mobile Polska oraz WB Electronics. Rozporządzenie to obowiązuje do 31 grudnia br.
Od 1 stycznia 2025 r. przez trzy lata obowiązywać będzie natomiast nowe rozporządzenie, które także zostało już opublikowane. Zawiera ono identyczną listę podmiotów, jak to, które weszło w życie w piątek.
Wykaz podmiotów podlegających ochronie stanowi załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów ws. podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli. Rozporządzenie to wydawane jest przez rząd na podstawie ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Zgodnie z nią organy kontroli prowadzą postępowania administracyjne wobec podmiotów z wykazu oraz inwestorów, a dotyczą one “nabycia istotnego uczestnictwa lub nabycia dominacji nad podmiotami podlegającymi ochronie“. Efektem takich postępowań są decyzje administracyjne o sprzeciwie lub braku sprzeciwu.
W wykazie zamieszczane mogą być firmy, np. działające na rynku energetyki, ale też zajmujące się telekomunikacją. Przypisane do nich są organy kontroli - resorty. Zgodnie z ustawą, zgłaszając sprzeciw, organ kontroli może mieć na celu m.in. ochronę niepodległości, praw obywatelskich i bezpieczeństwa Polski, a także dbałość o wypełnianie obowiązków wynikających z członkostwa Polski w NATO.
Do czwartku na liście było 17 podmiotów. Dla jednego - Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowego “Telesystem-Mesko“ organem kontroli jest Minister Obrony Narodowej. Dla pozostałych 16 organem kontroli jest Minister Aktywów Państwowych. Podmioty te to: Alpetrol, Zakłady Chemiczne w Szczecinie “Baltchem“, Emitel, Gaspol, Grupa Azoty, Hawe, KGHM, Oktan Energy&V/L Service, Orange, Orlen, Polkomtel, Rafineria Gdańska, Stoen Operator, Tauron PE, TK Telekom i Unimot Terminale.
Po rozszerzeniu lista liczy 23 pozycje. W przypadku nowych podmiotów na liście Minister Obrony Narodowej jest organem kontroli wobec WB Electronics, wobec pozostałych - jest to Minister Aktywów Państwowych.
Dopisany do listy Cyfrowy Polsat jest jednostką dominującą Grupy Kapitałowej Cyfrowy Polsat - Grupa Polsat Plus, największej grupy medialno-telekomunikacyjnej w Polsce. W skład Grupy Polsat Plus wchodzą m.in.: Telewizja Polsat, Polkomtel oraz Netia. Cyfrowy Polsat od 2008 r. jest spółką notowaną na GPW. Zygmunt Solorz jest głównym akcjonariuszem, posiadającym - poprzez fundację TiVi Foundation z siedzibą w Lichtensteinie - ponad 62 proc. akcji Cyfrowego Polsatu. TVN to prywatna stacja telewizyjna, której właścicielem jest amerykański koncern Warner Bros. Discovery. P4 jest operatorem telekomunikacyjnym, świadczącym w Polsce usługi pod marką Play. Właścicielem jest francuski koncern Iliad Purple. T-Mobile Polska jest częścią międzynarodowej grupy Deutsche Telekom. WB Electronics to część Grupy WB - prywatnej polskiej firmy z sektora zbrojeniowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.