Czy Rafako upadnie? Jak informuje Parkiet, jest światełko w tunelu. - Rząd dopina ostatnie szczegóły dotyczące dalszego działania pogrążonego w problemach Rafako. Scenariusz dla tej ważnej dla energetyki spółki zakłada kontrolowaną upadłość, ze wskazaniem na pozyskanie inwestora. Pomocy ma udzielić m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu – dowiedział się Parkiet.
- Prywatna spółka z Raciborza czeka na formalne ogłoszenie upadłości przez sąd. Ma to nastąpić „na dniach”. Nie kończy to jednak działalności spółki, a wręcz przeciwnie, otwiera przed nią nowe możliwości. Z informacji ze źródeł zbliżonych do rządu wynika, że czeka on na wyznaczenie syndyka. Jak tylko to nastąpi, mają ruszyć rozmowy mające uratować jak najwięcej z potencjału firmy - czytamy.
Przypomnijmy, że bezpośrednią przyczyną wniosku o upadłość ma być odstąpienie przez JSW Koks od mediacji przed Prokuratorią Generalną. Chodzi o budowę elektrociepłowni w Radlinie. JSW poinformowała, że potrąca Rafako kaucję - ok. 20 mln zł i rozpoczyna procedurę skorzystania z gwarancji bankowej – ok. 35 mln zł.
Gazeta donosi, że rząd ma plan na spółkę. To kontrolowana upadłość ze wskazaniem na inwestora - Agencję Rozwoju Przemysłu oraz drugi podmiot.
- Rząd chce skopiować dla Rafako scenariusz ratowania Huty Częstochowa. Przypomnijmy, że w tamtym przypadku Węglokoks zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej w sprawie dzierżawy Huty Częstochowa. Co to oznacza? Zarówno jak w przypadku Huty jak i Rafako umowa dzierżawy stanowić może pierwszy etap porządkowania spraw upadłej spółki i posłużyć w głównej mierze zabezpieczeniu przed dewastacją majątku produkcyjnego oraz wznowieniu produkcji i ostatecznemu uregulowaniu spraw właścicielskich. Do realizacji tamtej umowy Węglokoks powołał spółkę pod nazwą Huta Częstochowa Sp. z o.o., która przejęła obowiązki pracodawcy wobec ponad 900 pracowników upadłej firmy oraz była odpowiedzialna za wznowienie produkcji i prowadzenie działalności - czytamy.
Według Parkietu spółka miałaby wrócić do modernizacji bloków węglowych o mocy 200 MW. Tych jest w Polsce 40, z czego do modernizacji nadaje się 27 takich jednostek.
Parkiet przypomina, że największymi udziałowcami w Rafako są obecnie obligatariusze PBG SA z Multaros Trading Company Ltd. posiadający 26,3 proc. akcji. A dalej Eko-Okna z 10,10-proc. udziałem i PFR TFI SA z 7,81-proc. udziałem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.