Upadająca spółka wróci do modernizacji bloków węglowych?

1727325640 stabilizator

fot: Rafako

Zarząd Rafako podjął decyzję o niezwłocznym złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki

fot: Rafako

Czy Rafako upadnie? Jak informuje Parkiet, jest światełko w tunelu.  - Rząd dopina ostatnie szczegóły dotyczące dalszego działania pogrążonego w problemach Rafako. Scenariusz dla tej ważnej dla energetyki spółki zakłada kontrolowaną upadłość, ze wskazaniem na pozyskanie inwestora. Pomocy ma udzielić m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu – dowiedział się Parkiet.

- Prywatna spółka z Raciborza czeka na formalne ogłoszenie upadłości przez sąd. Ma to nastąpić „na dniach”. Nie kończy to jednak działalności spółki, a wręcz przeciwnie, otwiera przed nią nowe możliwości. Z informacji ze źródeł zbliżonych do rządu wynika, że czeka on na wyznaczenie syndyka. Jak tylko to nastąpi, mają ruszyć rozmowy mające uratować jak najwięcej z potencjału firmy - czytamy.

Przypomnijmy, że bezpośrednią przyczyną wniosku o upadłość ma być odstąpienie przez JSW Koks od mediacji przed Prokuratorią Generalną. Chodzi o budowę elektrociepłowni w Radlinie. JSW poinformowała, że potrąca Rafako kaucję -  ok. 20 mln zł i rozpoczyna procedurę skorzystania z gwarancji bankowej – ok. 35 mln zł.

Gazeta donosi, że rząd ma plan na spółkę. To kontrolowana upadłość ze wskazaniem na inwestora - Agencję Rozwoju Przemysłu oraz drugi podmiot.

- Rząd chce skopiować dla Rafako scenariusz ratowania Huty Częstochowa. Przypomnijmy, że w tamtym przypadku Węglokoks zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej w sprawie dzierżawy Huty Częstochowa. Co to oznacza? Zarówno jak w przypadku Huty jak i Rafako umowa dzierżawy stanowić może pierwszy etap porządkowania spraw upadłej spółki i posłużyć w głównej mierze zabezpieczeniu przed dewastacją majątku produkcyjnego oraz wznowieniu produkcji i ostatecznemu uregulowaniu spraw właścicielskich. Do realizacji tamtej umowy Węglokoks powołał spółkę pod nazwą Huta Częstochowa Sp. z o.o., która przejęła obowiązki pracodawcy wobec ponad 900 pracowników upadłej firmy oraz była odpowiedzialna za wznowienie produkcji i prowadzenie działalności - czytamy.

Według  Parkietu spółka miałaby wrócić do modernizacji bloków węglowych o mocy 200 MW. Tych jest w Polsce 40, z czego do modernizacji nadaje się 27 takich jednostek. 

Parkiet przypomina, że największymi udziałowcami w Rafako są obecnie obligatariusze PBG SA z Multaros Trading Company Ltd. posiadający 26,3 proc. akcji. A dalej Eko-Okna z 10,10-proc. udziałem i PFR TFI SA z 7,81-proc. udziałem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.