Silne spowolnienie wzrostu konsumpcji w III kwartale br. było przejściowe, a ostatni kwartał roku powinien przynieść dalszy rozwój krajowej gospodarki - wskazali ekonomiści ING Banku Śląskiego komentując czwartkowe dane GUS. Ich zdaniem w całym roku PKB wzrośnie o 2,7 proc r/r.
W czwartek GUS poinformował, że polski PKB w III kw. wzrósł o 2,7 proc. rdr w porównaniu do 3,2 proc. rdr w II kw. 2024 r., co było zgodne z wcześniejszym szacunkiem flash. Natomiast w ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł o 0,1 proc., wobec -0,2 proc. wskazanego w szacunku flash.
Ekonomiści ING BŚ Rafał Benecki i Adam Antoniak zauważyli w komentarzu do tych danych, że po lepszym od oczekiwań II kw. 2024 r., ubiegły kwartał przyniósł zahamowanie tempa ożywienia koniunktury przy zaskakująco silnym spowolnieniu wzrostu konsumpcji.
- W naszej ocenie było to przejściowe, a IV kw. 2024 r. powinien przynieść dalszy rozwój krajowej gospodarki, ale słabość konsumpcji w II poł. 2024 r. jest większa niż się spodziewaliśmy - stwierdzili.
Według nich w III kwartale br. duży wpływ na to miała powódź, ale - jak wskazali - działają też inne czynniki podnoszące skłonność do oszczędzania, czyli obawy o pogorszenie sytuacji gospodarstwa domowego, wojnę, zbyt wysoki poziom cen.
Zdaniem przedstawicieli banku, w kolejnych kwartałach konsumpcja wróci do wzrostu, ale zdecydowanie słabszego niż w pierwszej połowie tego roku.
- Prognozujemy, że w IV kw. 2024 r. wzrost gospodarczy będzie zbliżony do 3 proc. r/r, a w całym roku wyniesie 2,7 proc. W 2025 r. spodziewamy się przyspieszenia wzrostu PKB do ok. 3,5 proc. przy wolniejszym niż w tym roku wzroście konsumpcji (wolniejszy wzrost dochodów) ale główną rolę przejmą inwestycje m.in. dzięki funduszom z UE (KPO i środki strukturalne) - zauważyli ekonomiści ING.
Według nich ważnym czynnikiem niepewności pozostaje skala wzrostu inwestycji w roku przyszłym, ale także to, jak istotne będzie odbicie konsumpcji po “powodziowym“ trzecim kwartale br.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.