20-22 listopada, w Wieliczce, odbyło się XIII Forum Społecznej Inspekcji Pracy, zorganizowane przy współpracy z Wyższym Urzędem Górniczym.
Jak poinformowali przedstawiciele WUG, wydarzenie służyło wymianie poglądów i doświadczeń w zakresie profilaktyki zagrożeń wypadkowych oraz wzmacniania postawy szacunku wobec prawa pracy. Uczestniczyli w nim między innymi: dyrektor Departamentu Górnictwa i Hutnictwa w Ministerstwie Przemysłu Marta Jarno, wiceprezes WUG Piotr Wojtacha, Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa PIB Jarosław Zagórowski oraz przedstawiciele kierowanych przez nich instytucji, a także przedstawiciele: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Akademii WSB oraz Politechniki Śląskiej. Obecni byli również przedstawiciele kierownictwa zakładów górniczych: Bochnia, Budryk, Borynia-Zofiówka-Bzie, Pniówek i Knurów-Szczygłowice.
Wpisując się w temat przewodni tegorocznego forum - „Technologie przyszłości”, rozmawiano m.in. o wykorzystaniu w pracy pod ziemią technik cyfrowych, dronów czy sztucznej inteligencji.
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego objął konferencję patronatem honorowym.
WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez ministra przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier. Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.