JSW Koks poinformował, że 8 listopada 2024 r. odstąpił od umowy z Rafako na budowę bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym w Koksowni Radlin. Jako powód przedstawiciele JSW Koks wskazali przyczyny leżące w całości po stronie Rafako.
Przedstawiciele JSW Koks w informacji opublikowanej 12 listopada napisali: „oświadczenie o odstąpieniu dotyczy niewykonanej części umowy z powodu licznych uchybień po stronie RAFAKO S.A., w tym faktycznego zaprzestania wykonywania obowiązków wynikających z umowy oraz przerwania czynności rozruchowych”.
„W związku z podjętą decyzją, JSW KOKS S.A. przejął dalszą samodzielną realizację inwestycji, co ma umożliwić jej zakończenie, w tym doprowadzić do przekazania bloku energetycznego (Kompletnego Obiektu) do eksploatacji w najkrótszym możliwym terminie. Pomimo podejmowanych od dłuższego czasu przez JSW KOKS S.A. licznych prób kontynuacji współpracy z RAFAKO S.A. nie przyniosły one spodziewanych rezultatów, a dotychczasowe doświadczenie nie daje dostatecznych podstaw do uznania, że podmiot ten może dokończyć realizację zadania” – wskazali przedstawiciele JSW Koks.
„Obecnie podjęte zostaną działania związane z inwentaryzacją, co umożliwi weryfikację założeń do kontynuacji prac, jak i ustalenie harmonogramu czynności zmierzających do faktycznego ukończenia realizacji inwestycji. Zarząd JSW KOKS S.A. podkreśla, że jest zdeterminowany w zakresie podejmowania czynności zmierzających do ukończenia realizacji inwestycji” – napisali dalej.
JSW Koks jest częścią Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To jeden z największych europejskich producentów i eksporterów koksu. Do spółki należą koksownie: Przyjaźń, Radlin i Jadwiga. JSW Koks zatrudnia łącznie ponad 2400 pracowników.
Spór pomiędzy dwoma spółkami dotyczący realizacji inwestycji polegającej na budowie elektrociepłowni opalanej gazem koksowniczym w Koksowni Radlin trwa już od kilku miesięcy. Na początku września Rafako oskarżyło JSW Koks o zerwanie mediacji prowadzone przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. W efekcie JSW ściągnęło 20 mln zł z kaucji wpłaconej przez Rafako, a pod koniec września zarząd Rafako złożył wniosek o upadłość. Równocześnie 27 września władze JSW Koks podały, że realizacja EC Radlin przez Rafako wiązała się z ciągłym niekontrolowanym wzrostem budżetu bez realizacji prac w terminie, więc zarząd JSW Koks musiał skorzystać z zabezpieczenia wykonania umowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.