We wtorek, 29 października, w siedzibie Ośrodka Kopalń Tarnów ORLEN - Oddział PGNiG w Sanoku, z inicjatywy Krzysztofa Paraszczuka, dyrektora OUG w Krakowie, odbyła się narada z przedsiębiorcami oraz kierownikami ruchu nadzorowanych otworowych zakładów górniczych oraz zakładów wykonujących roboty geologiczne wydobywające i poszukujące węglowodory – poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego.
Podczas narady omówiono stan bezpieczeństwa w górnictwie otworowym oraz przyczyny wypadków z uwzględnieniem niebezpiecznych zachowań wśród pracowników. Przedstawiono też działania podejmowane przez przedsiębiorców w celu eliminacji czynników szkodliwych dla zdrowia.
Ponadto omówiono zagadnienia związane z gospodarką złożami kopalin, problemy dotyczące urządzeń energomechanicznych, a także zasady bezpiecznego projektowania obiektów budowlanych. Dyskutowano także o zmianach w ustawie Prawo geologiczne i górnicze, ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikacji osób kierownictwa i dozoru ruchu.
WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez ministra przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier. Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych.
WUG w Katowicach ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z 24 czerwca 1922 r. Ten dzień uznaje się za powstanie współczesnego polskiego nadzoru górniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.