Ogólna wartość odszkodowań w 2023 roku w związku ze szkodami wyrządzonymi przez żubry wyniosła 4,2 mln zł - poinformowała w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Dodała, że w Polsce żyje ponad 2,8 tys. żubrów.
W czwartek podczas posiedzenia sejmowych komisji - rolnictwa i środowiska - wiceszefowa resortu klimatu i środowiska przedstawiła informację na temat sytuacji populacji żubra w Polsce i Unii Europejskiej.
Zielińska przypomniała, że zgodnie z prawem to Skarb Państwa odpowiada finansowo za szkody wyrządzone przez żubra. Ustawa o ochronie przyrody przewiduje, że państwo odpowiada za szkody wyrządzone przez bobry, wilki, rysie, niedźwiedzie i żubry, w tym zniszczone uprawy czy utracone zwierzęta. Ogólna wartość odszkodowań za szkody wyrządzane przez żubra (...) w roku 2023 sięgnęła 4 mln 218 tys. złotych - poinformowała.
Dodała, że zgodnie z danymi Księgi Rodowodowej Żubrów i Głównego Urzędu Statystycznego na koniec ubiegłego roku w Polsce żyło 2 tys. 820 żubrów, w tym 2 tys. 626 na wolności.
Wiceminister przekazała, że resort ie prowadzi informacji, jeśli chodzi o koszty reintrodukcji czy koszty dbania o stan gatunku żubra. Wyjaśniła, że wynika to z tego, iż prowadzone są one w wielu miejscach i ministerstwo nie dysponuje takimi danymi.
Zielińska podkreśliła podczas posiedzenia komisji, że MKiŚ nie pracuje nad przepisami mającymi na celu zmniejszenie ochrony żubra, wilka i niedźwiedzia w Polsce. To są gatunki wciąż zagrożone, lub bliskie zagrożeniu i nie mamy planów osłabienia tej ochrony - powiedziała.
Żubry podlegają ścisłej ochronie na mocy rozporządzenia ministra środowiska z 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Gatunki te wymagają ochrony czynnej. Żubr wpisany jest do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody w 2006 r. i wciąż ma status gatunku bliskiego wyginięcia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.