Prokuratoria Generalna poinformowała w środę PAP, że wyroki Trybunału Arbitrażowego w sprawie GreenX Metals są obecnie analizowane. Decyzje co do dalszych kroków prawnych zostaną podjęte po jej przeprowadzeniu - dodano.
Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy 7 października zdecydował, że GreenX Metals (dawniej Prairie Mining) otrzyma łącznie 1,3 mld zł odszkodowania i odsetek, po rozstrzygnięciu pozwu wobec Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie roszczeń prowadzonych na podstawie polsko-australijskiej umowy ws. wzajemnego popierania i ochrony inwestycji (BIT) oraz 941 mln zł na podstawie Traktatu Karty Energetycznej (Energy Charter Treaty, ECT).
GreenX Metals w komunikacie wskazał, że Trybunał jednogłośnie uznał, że Rzeczpospolita Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z traktatów w odniesieniu do projektu kopalni Jan Karski, co uprawnia firmę do odszkodowania. W odniesieniu do projektu kopalni Dębieńsko, Trybunał nie uwzględnił roszczenia na podstawie traktatów.
Polskę w sporze reprezentowała Prokuratoria Generalna.
- Mogę jedynie poinformować, że obecnie trwa analiza wyroków Trybunału Arbitrażowego w sprawie GreenX Metals. Ostateczne decyzje zostaną podjęte po jej przeprowadzeniu. Prokuratoria będąc profesjonalnym pełnomocnikiem nie może, zwłaszcza na tak wczesnym etapie od otrzymania wyroków, przewidywać szans na ich uchylenia lub zmianę - przekazał PAP rzecznik prasowy Prokuratorii Generalnej Bartosz Swatek.
Jak wynika orzeczenia MTA, jeśli strona uważa, że orzeczenie powinno być uchylone lub unieważnione, wówczas ta strona powinna złożyć pozew do sądu, w którym przeprowadzono arbitraż, co w przypadku roszczenia BIT będzie oznaczać sądy krajowe Anglii i Walii, a w przypadku roszczenia ECT - Singapuru.
Polska ma 28 dni od daty orzeczenia BIT i 3 miesiące od otrzymania orzeczenia ECT na złożenie wniosku o uchwałę ws. odpowiednich orzeczeń, które mogą być uchylone tylko w ograniczonych okolicznościach. Ważne jest, aby zauważyć, że żądanie o uchylenie różni się od ogólnej apelacji, ponieważ wniosek o uchylenie zazwyczaj może dotyczyć jedynie braku jurysdykcji ze strony Trybunału lub proceduralnej niesprawiedliwości, w przeciwieństwie do apelacji, w której meritum sprawy może być ponownie rozpatrzone przez sąd.
Strony jednak nie mogą odwołać się od wyroku MTA. Roszczenia zostały złożone na podstawie Regulaminu Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL), a orzeczenia są ostateczne i wiążące dla stron. Regulamin nie przewiduje procedury odwoławczej - wskazała spółka GreenX Metals.
Wyrokiem MTA spółce GreenX Metals zostało przyznane odszkodowanie w kwocie około 252 milionów funtów (490 milionów dol. australijskich / 1,3 mld zł) na podstawie polsko-australijskiej BIT, które zawiera odsetki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.