Powstająca strategia spółki Fundusz Transformacji Woj. Śląskiego powinna przejść konsultacje i wejść w życie na początku 2025 r. - wynika z informacji przedstawionych w poniedziałek przez przedstawicieli ministerstwa przemysłu.
Strategia (a następnie przygotowana na jej podstawie dokumentacja konkursowa) stanie się podstawą wydatkowania środków spółki. Według obecnych prognoz wybór pierwszych projektów do wsparcia przez Fundusz powinien być możliwy w II kw. 2025 r.
W poniedziałek w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji. Jednym z punktów posiedzenia była informacja minister przemysłu nt. działań związanych z uruchomieniem spółki Funduszu Transformacji Woj. Śląskiego SA (FTWS).
Zadaniem Funduszu, przewidzianego przez umowę społeczną ws. górnictwa węgla kamiennego z maja 2021 r., ma być prowadzenie prorozwojowych inwestycji w woj. śląskim. Tworzone tak miejsca pracy powinny wypełniać lukę powstającą wskutek likwidacji kopalń. Nadzór nad Funduszem Transformacji Woj. Śląskiego minister przemysłu Marzena Czarnecka objęła w marcu br. Wcześniej nadzór ten pełniła KRPM.
Informację minister przemysłu przedstawiła dyrektor departamentu funduszy europejskich i spraw zagranicznych w tym resorcie Joanna Pauly. Jak przypomniała, ustawa o funduszu została przyjęta 13 stycznia 2023 r., 27 kwietnia 2023 r. ARP powołała spółkę o tej nazwie z kapitałem 750 tys. zł, 18 sierpnia 2023 r. ukonstytuowała się rada nadzorcza, 15 września ub. roku spółka została zarejestrowana w KRS, a 13 października podpisano umowę inwestycyjną między Skarbem Państwa a spółką FTWS, regulującą możliwość dokapitalizowania spółki z Funduszu Inwestycji Kapitałowych.
To nastąpiło 24 listopada (na kwotę 0,5 mld zł - PAP). Tak późne dokapitalizowanie uniemożliwiło wykonanie umówionych w umowie inwestycyjnej projektów zgłoszonych do Funduszu Inwestycji Kapitałowych - wskazała dyrektor Pauly. Dodatkowo nie można było podpisać umów na wykonanie tych projektów ze względu na nieprawidłowy statut spółki, co okazało się już w tym roku.
Minister przemysłu otrzymał uprawnienia Skarbu Państwa do wykonywania praw z akcji należących do SP 13 marca br. Zweryfikowaliśmy szereg nieprawidłowości, w tym podpisanie umowy inwestycyjnej niezgodnie z ustawą, więc nawet jeżeli statut spółki i skład rady nadzorczej byłyby prawidłowe, nie mogliśmy przystąpić do podpisywania umów na realizację projektów - zastrzegła Pauly.
Uściśliła, że największe problemy dotyczyły braku kompletnego zarządu, co uniemożliwiło podpisywanie umów zgodnie z reprezentacją wpisaną w KRS, a także nieprawidłowo powołanego 18 sierpnia ub. roku składu rady nadzorczej, która powinna liczyć 11 osób, miała trzy (przy czym do prawidłowego wykonywania obowiązków potrzebne było sześć osób). Nieprawidłowy skład RN uniemożliwiał wybór zarządu.
Musieliśmy przede wszystkim wyprostować kwestie formalnoprawne. Od kwietnia do czerwca powołaliśmy większość rady nadzorczej. Udało nam się dzięki temu, bo mieliśmy już sześć osób, podejmować działania związane ze skompletowaniem zarządu - relacjonowała dyrektor w MP.
W lipcu tego roku nastąpiła kolejna nowelizacja ustawy o Funduszu, która jeszcze zwiększyła skład rady nadzorczej - do 12 osób (2 przedstawiciel władz woj. śląskiego, 3 strony społecznej, 7 poszczególnych resortów). Obecnie skład ten liczy 11 osób; ostatnia 12. osoba jest oceniana przez radę ds. spółek w KPRM i powinna zacząć pracę w RN do początku listopada.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.