Strategią wodorową Ministerstwo Przemysłu będzie zajmowało się z razem z Ministerstwem Klimatu i Środowiska - przekazała w czwartek Magdalena Jarkulisz, szefowa departamentu obejmującego m.in. wodór w MP. Prace są na wczesnym etapie - zaznaczyła.
Dyrektor departamentu ropy, gazu i gospodarki wodorowej w Ministerstwie Przemysłu wzięła w czwartek udział w sesji konferencji Energy Days w Katowicach, poświęconej wodorowi i gospodarce wodorowej. Jarkulisz zastrzegła z góry, że wodór został podzielony pomiędzy dwa ministerstwa - Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) i Ministerstwo Przemysłu (MP).
- Ustawa działowa podzieliła między te dwa ministerstwa tematy wodorowe. My, jako Ministerstwo Przemysłu, przejęliśmy tematy dotyczące szeroko rozumianej gospodarki wodorowej. Natomiast Ministerstwo Klimatu i Środowiska - technologie wodorowe - wskazała.
- Te dwa obszary niezmiennie się ze sobą przenikają i podział tej tematyki na dwa ministerstwa jest dla nas organizacyjnie szalenie trudny. Próbujemy tutaj w szczegółach dogadać się z MKiŚ: kto, jaki zakres konkretnie - jakie tematy będą w MP, a jakie będą w ministerstwie klimatu. Myślę, że potrzebujemy jeszcze trochę czasu - oceniła.
Dodała, że m.in. ustawa Prawo energetyczne ze zmianami dotyczącymi wodoru jest procedowana w MKiŚ i myślę, że tam już jest na bardzo dalekim etapie.
- Oba resorty mają przygotować rewizję Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r., pochodzącej z 2021 r. Dużo się działo przez ostatnie lata i tak naprawdę trzeba do tego dostosować zapisy tej strategii oraz do tego, co będzie się działo w najbliższym czasie - uznała Jarkulisz.
- Strategią wodorową będziemy się zajmować wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Mam nadzieję, że uda się nam współpracować na tym polu. Nasz zakres plus zakres klimatu zostanie w tym dokumencie szeroko zobrazowany. Zaczynamy, jesteśmy na etapie początkowym. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie teraz nabierała tempa - wskazała szefowa departamentu wodoru w MP.
Podkreśliła, że departament ten pracuje nad projektem rozporządzenia ministra przemysłu ws. warunków technicznych dla stacji wodoru i ich usytuowania.
- Jesteśmy na etapie konsultacji z szerokim gronem. Chcemy poprawić tym samym otoczenie regulacyjne w zakresie przygotowania i realizacji procesu całego procesu inwestycyjnego związanego ze stacjami wodoru - zadeklarowała.
Zasugerowała, by sugestie dot. wodoru wysyłać zarówno do MP, jak i do klimatu. - Będzie prościej, my się między sobą dogadamy - wskazała.
Pytana, jaką przyszłość wodoru widzi resort przemysłu, Jarkulisz odpowiedziała, że jest zwolenniczką rozproszonych źródeł i prosumeryzmu. - Chciałabym, żeby rozwijało się to w tym kierunku - wskazała. - Jest problem w wodorze z magazynowaniem, jest problem z bardzo dużym zapotrzebowaniem energii do jego produkcji i transportem - przypomniała.
- Jeżeli te źródła, o których mówimy, byłyby zminimalizowane i bardziej rozproszone, to w mojej ocenie miałoby to większy sens i bilansowanie wewnątrz byłoby prostsze. Regulacje jak najbardziej są potrzebne - oceniła. Jej zdaniem kluczowe obszary, które w tej strategii powinny się znaleźć, to: wodór jako narzędzie dekarbonizacji polskiej gospodarki, stworzenie przewagi konkurencyjności i element bezpieczeństwa energetycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.